Artykuły

Teatr jest dla mnie sztuką magiczną

- Sztuką jest swoją pracą i właściwymi wyborami utrzymać żar, aktorstwo, które nigdy nie zgaśnie. Dlatego tak istotna jest w tym zawodzie również pokora do sceny i sztuki, którą się wykonuje - mówi MONIKA ANDRZEJEWSKA, aktorka Teatru Dramatycznego w Elblągu.

Rozpoczynamy prezentację aktorów, na których można głosować w naszym plebiscycie na najpopularniejszego aktora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu w sezonie artystycznym 2007/2008. Wśród uczestników naszej zabawy rozlosujemy atrakcyjne nagrody. Aktor, który zgromadzi najwięcej głosów, otrzyma zaś nagrodę publiczności i statuetkę Aleksandra. Wręczenie statuetki odbędzie się 29 marca podczas elbląskich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Monika Andrzejewska o sobie:

- Teatr jest dla mnie sztuką magiczną, kocham go za jego niepowtarzalność. To niezwykłe, na co dzień mając zwyczajne potrzeby, pragnienia, troski i rozterki, mogę na kilka godzin zapomnieć o problemach całego świata i przenieść się w przeszłość o sto lub więcej lat. Wcielać się w psychikę postaci, którą mam zagrać, myśleć jak ona, przejąć jej gesty, sposób poruszania się. Atmosfera, którą buduje aktor wraz z muzyką, światłem, scenografią, widzem, tworzy pewną magię przedstawienia. Na przykład śnieg, który pada na scenie w "Opowieści wigilijnej", daje poczucie iluzji miejsca, w którym obecnie się znajdujemy. Każdy spektakl jest wyzwaniem, z którym na nowo muszę się zmierzyć. Dlatego aktor, według mnie, musi wyrobić w sobie nieustające pragnienie poznawania i obserwacji. Słowem, jest to ciągła praca nad doskonaleniem samego siebie. Poznawanie nowych technik aktorskich, różne warsztaty, prywatne lekcje śpiewu, tańca, zachowanie w sobie "młodości ducha".

Wszystko przemija, czas jest nieubłagany, wielką mądrością jest dla mnie zaakceptowanie w sobie zmian, które zachodzą w każdym z nas. Nie sztuką jest zabłysnąć w sprzyjających okolicznościach i zgasnąć bez echa równie szybko. Sztuką jest swoją pracą i właściwymi wyborami utrzymać żar, aktorstwo, które nigdy nie zgaśnie. Dlatego tak istotna jest w tym zawodzie również pokora do sceny i sztuki, którą się wykonuje. Reasumując moją wypowiedź, chciałabym przytoczyć słowa Alberta Camusa na temat aktora: "Aktor króluje w przemijaniu. Wiadomo, że ze wszystkich sław jego sława jest najbardziej efemeryczna Ale wszystkie sławy są efemeryczne? (...) Po zejściu ze sceny aktor jest nikim. Być może wtedy jego życie jest tylko snem."

W naszym plebiscycie na swoich ulubionych aktorów można głosować na specjalnych kuponach (tylko oryginalnych), które będziemy publikowali w Dzienniku Elbląskim codziennie aż do 26 marca. Na wypełnione kupony czekamy w redakcji przy ul. Rybackiej 35 w Elblągu do 26 marca, do godz. 15.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji