Artykuły

Toruń. Bajka Tankreda Dorsta w Baju

W Teatrze Baj Pomorski trwają intensywne próby do najnowszej premiery, która odbędzie się 23 lutego. Na toruńskiej scenie lalkowej powstaje inscenizacja sztuki dla dzieci Tankreda Dorsta "Amelka, Bóbr i Król na dachu".

Tankred Dorst jest autorem dramatów politycznych, fars, jednoaktówek i utworów podejmujących dialog w mitami kultury, laureatem wielu międzynarodowych nagród, m. in. Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (2006 r.). Równocześnie jest cenionym autorem współczesnych sztuk dla dzieci, wśród których najbardziej znaną jest właśnie "Amelka, Bóbr i Król na dachu".

Jak podaje sam Dorst, "Amelka, Bóbr i Król" na dachu powstała z inspiracji "Baśniami reńskimi" Clemensa Brentano (1778-1842). Nie znajdziemy jednak w dramacie Dorsta odwołań do konkretnych dawnych baśni. Motywy nadreńskich opowieści posłużyły niemieckiemu dramatopisarzowi do napisania zupełnie nowej historii, w której baśń spotyka się z groteską a fantazja z wnikliwą obserwacją ludzkich zachowań.

Amelka mieszka wraz z przybraną matką i jej córką w ubogim domku nieopodal lasu. Pewnego dnia kos wyśpiewuje zagadkową zapowiedź przybycia króla. Aby pozbyć się Amelki, macocha wysyła ją na niebezpieczną wyprawę po czarny miód ukryty gdzieś w głębi lasu. Rozpoczyna się długa podróż dziewczynki, która zawsze niesie pomoc innym. W trakcie wędrówki spotyka ona niezwykłe i nietypowe postaci: Wróżkę, Bobra, Dynię, Gruszkę, Króla i Psa. Razem z nimi pokonuje strażniczkę Nocy, Sowę. Najważniejsze jest jednak nie to, że zdobywa miód, ale spotyka istoty, które mają jakąś tajemnicę. Musi dokonać się magiczna przemiana, która wyjaśni zarówno przepowiednię jak i odkryje, kim naprawdę są wszyscy bohaterowie baśni.

Reżyserem przedstawienia jest Paweł Aigner, znany toruńskiej publiczności z Pinokia i Kandyda, czyli optymizmu. W jego inscenizacji aktorzy, którzy grają w żywym planie, tworzą intrygujące role o baśniowo-groteskowym rysie.

Po raz pierwszy na toruńskiej scenie zobaczymy scenografię Magdaleny Gajewskiej, laureatki nagrody im. Teresy Roszkowskiej za osiągnięcia w dziedzinie scenografii, przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI (2003). Muzykę do przedstawienia napisał Zbigniew Krzywański, członek legendarnej Republiki, i jest to już jego druga po "Pinokiu" teatralna praca dla Baja Pomorskiego.

W najnowszej premierze po raz pierwszy zobaczymy na scenie nową aktorkę Baja Pomorskiego, Dominikę Miękus (w roli Mruksy). Na scenie wystąpią też: Anna K. Chudek, Agnieszka Niezgoda, Marta Parfieniuk (jako Amelka), Grażyna Rutkowska-Kusa, Piotr Dąbrowski, Krzysztof Grzęda, Andrzej Korkuz, Jacek Pysiak, Mariusz Wójtowicz.

W niedzielę, 24 lutego odbędzie się Premiera dla Nauczycieli, która realizowana jest jako część projektu edukacyjnego "W świecie teatru". Nauczyciele mogą rezerwować bilety na przedstawienie "Amelka, Bóbr i Król na dachu" za symboliczną złotówkę, a po przedstawieniu wziąć udział w dyskusji i promocji Zeszytów Metodycznych z ciekawymi pomysłami na lekcje teatralne inspirowane nową premierą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji