Artykuły

Lublin. Kontrowersyjny budżet kultury

Ponad milion złotych - tyle miasto podzieliło między organizacje kulturalne wspierając ich działania w tym roku. Odezwali się ci, którzy uważają, że zostali skrzywdzeni.

Nabór wniosków o wsparcie z kasy miasta miał charakter konkursu i wszystkie wnioski były punktowane. Lubelski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich złożył 11 wniosków, a komisja konkursowa postanowiła zaakceptować tylko jeden: przeznaczyła 10 tys. zł na wydanie pięciu numerów dwumiesięcznika "Lublin. Kultura i społeczeństwo".

Oburzony wynikami Bernard Nowak, prezes lubelskiego oddziału SPP, rozesłał do mediów list z protestem przeciwko wynikom konkursu. "Wiele organizacji i stowarzyszeń zostało potraktowanych w sposób skandaliczny. Uważamy, że nie można tego tak zostawić: Jest to niszczenie tkanki kulturowej miasta. Niszczenie przez nowych urzędników z wydziału kultury tego, co powstawało tu latami" - czytamy w liście.

Szczególne niezadowolenie Nowaka wywołało odrzucenie wniosku o dofinansowanie organizacji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego im. Józefa Czechowicza, organizowanego od 17 lat konkursu na debiut literacki i mającego 25-letnią tradycję konkursu literackiego im. Bolesława Prusa.

- Jest to równoznaczne z ich likwidacją - uważa Nowak i wskazuje, że miasto przeznaczyło 75 tys. zł na zupełnie nową imprezę: Lubelski Festiwal Literacki, który zorganizuje Teatr NN.

- To dopiero pierwsza tegoroczna edycja konkursu i chcieliśmy w niej nagrodzić imprezy największe, innowacyjne, wymagające dużych pieniędzy i przygotowywane z dużym wyprzedzeniem. Te wydarzenia mają być lokomotywami wspomagającymi kandydaturę Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku - tłumaczy Dariusz Jachimowicz, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta. - Zasady konkursu były jasne i uczciwe, był regulamin, jego wyniki będą badane przez różne organy kontroli - dodaje.

W pierwszej edycji konkursu do rozdzielenia było 1 mln 20 tys. zł. - Niebawem skierujemy do prezydenta wniosek o rozpisanie drugiej edycji konkursu, na którą przeznaczymy 800 tys. zł. Będzie ona zorganizowana pod kątem imprez lokalnych z dużą tradycją - mówi Jachimowicz, namawiając tych, którzy nie dostali pieniędzy w pierwszej edycji konkursu, do startu w drugiej.

Kto dostał najwięcej?

120 tys. zł - Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych na Regionalną Kolekcję Sztuki Współczesnej

75 tys. zł - IX Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy", 40-lecie pracy zawodowej Leszka Mądzika, Miasto Poezji - Lubelski Festiwal Literacki (Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN)

70 tys. zł - Fundacja "Muzyka Kresów" na IX Międzynarodowy Festiwal "Najstarsze Pieśni Europy"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji