Artykuły

Kraków. Andy Warhol według Krystiana Lupy

16 lutego w Starym Teatrze premiera "Factory 2", nowego spektaklu Krystiana Lupy inspirowanego życiem i twórczością Andy'ego Warhola.

Punktem wyjścia projektu jest nie tylko biografia artysty, ale także to, co dotyczy kultury lat sześćdziesiątych, której symbolem jest Warhol i co - zdaniem Krystiana Lupy - znajduje echo we współczesnej kulturze. Lupę zainteresował fenomen Fabryki - pracowni Warhola, której najwspanialszy okres przypada na lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy mieściła się przy Wschodniej 47. Ulicy w Nowym Jorku. Był to moment rozkwitu sławy Warhola, który przyciągał wielu artystów - filmowców, osoby interesujące się aktorstwem, modą, malarzy, a także różnych dziwaków. Często byli to ludzie, którzy chcieli zajmować się sztuką, ale potrzebowali miejsca i człowieka, który nadawałby sens ich działaniom. Fascynująca, silna obecność Warhola powodowała, że Fabryka trwała mimo konfliktów, a ludzie coraz liczniej skupiali się wokół niego. Krystian Lupa już wcześniej zajmował się fenomenem grup, które odstają od tego, co społecznie pożyteczne i racjonalne, grup niebieskich ptaków, które jednoczy sztuka.

Rozmowy i wspólne poszukiwania twórcze zespołu skupiają się głównie na kondycji improwizacyjnej w człowieku, jej naturalnych źródłach, które Warhol wykorzystał w swoich eksperymentach filmowych. Drugi ważny kierunek w pracy nad Fabryką to "tworzenie filmu, którego nie zrobił Andy Warhol" - jako metafora pewnego procesu uruchamianego przez Lupę i jego aktorów, której stałym partnerem jest filmująca kamera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji