Artykuły

Tarnów. Bilans i plany Teatru im. Solskiego

Więcej spektakli granych w godzinach wieczornych, więcej sprzedanych biletów to pozytywny bilans minionego roku dla Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. W planach kolejne premiery, wśród nich, już na wiosnę, sztuka reżyserowana przez Jerzego Bończaka. Tarnowski Teatr im. L. Solskiego podsumował rok 2007.

Wiadomo już, ile osób w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zasiadło na tarnowskiej widowni, ile premier mogła zobaczyć tarnowska publiczność.

- Jako premierowe pokazaliśmy w ostatnim roku spektakle "Moralność Pani Dulskiej", "Pieśni miłości i nienawiści" [na zdjęciu], "Zaproszony gość", "Hamlet i inni" oraz "Czerwone komety". Oczywiście, graliśmy też osiem przedstawień, zrealizowanych wcześniej w naszym teatrze - mówi Wojciech Markiewicz, dyrektor naczelny i artystyczny Tarnowskiego Teatru im. L Solskiego.

Spektakle obejrzało ponad 30,5 tysiąca osób, a wpływy ze sprzedaży biletów wyniosły ponad 317 tysięcy złotych i były wyższe od tych za rok 2006 o blisko 60 tysięcy złotych. Co ważne, przybywa spektakli granych w godzinach wieczornych.

Teatr zrealizował też kilka projektów, jak chociażby cieszący się sporym zainteresowaniem najmłodszych wakacyjny projekt "Piaskownica", który prawdopodobnie zostanie powtórzony w najbliższych letnich miesiącach.

- Przygotowaliśmy też Festiwal Klasyki Bajkowej "O Złotego Krasnala", zakończony w grudniu ubiegłego roku. Odwiedziliśmy Ukrainę ze spektaklem "Moralność Pani Dulskiej", a przy okazji Dnia Dziecka ze spektaklem "Marysia i krasnoludki". Dzięki współpracy z teatrem w Kijowie tarnowska publiczność mogła zobaczyć spektakl "Czwarta siostra", a potem posłuchać występu Oleny Leonenko. Wydarzeniem był też koncert Macieja Zembatego, stanowiący swoisty aneks do naszej premiery "Pieśni miłości i nienawiści". Na tarnowskiej scenie wystąpiły Agnieszka Schimscheiner, Barbara Krafftówna.

Znane osoby gościły też w Tarnowie przy okazji kolejnych edycji Tarnowskiego Salonu Poezji - Jerzy Zelnik, Jan i Maria Peszkowie, Ewa Ziętek, Jolanta Fraszyńska, Marta Bizoń, Marcin Kwaśny. Tarnowski teatr był organizatorem jedenastego już Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2007, a także III Jesiennego Salonu Sztuki. - Nie tylko zapraszamy teatry do Tarnowa, ale sami wyjeżdżamy, wystawiając nasze spektakle podczas różnych festiwali. - W ubiegłym roku zagraliśmy podczas Letniego Festiwalu Teatralnego w Łodzi, w ramach Dnia Europy w Kijowie, Dnia Dziecka we Lwowie, uczestniczyliśmy w Festiwalu dla Dzieci w Nowohuckim centrum Kultury w Krakowie, a w Przemyślu w Przemyskiej Wiośnie Teatralnej. Zagraliśmy też podczas Nocy Teatrów w Krakowie z okazji 750-lecia lokacji miasta -wylicza Wojciech Markiewicz. - W tym roku na pewno wyjeżdżamy do Krakowa i Częstochowy.

Teatr od kulis obejrzało w ubiegłym roku ponad 1 600 osób, nie tylko z Tarnowa, ale też z ościennych województw. Sporo młodych osób wzięło udział w lekcjach teatralnych, a także warsztatach teatralnych.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem strategii rozwoju Tarnowskiego Teatru na lata 2008-2013. - Prace nad strategią trwają od września. Przygotowane zostały ankiety, adresowane do trzech grup - do pracowników teatru, do stałych uczestników naszych przedstawień i wydarzeń teatralnych oraz do liderów opinii publicznej. W sumie około tysiąca ankiet. Da nam to bardzo ciekawy materiał - dodaje dyrektor tarnowskiej sceny.

Rok 2007 już zamknięty. Rozpoczęły się próby do spektakli, które zobaczymy na wiosnę. Na początek marca planowana jest premiera przedstawienia dla dzieci; bajki Brzechwy reżyseruje Jan Polewka, a będzie to spektakl z piosenkami. W marcu rozpoczną się próby do farsy "Lewe interesy", którą reżyserować będzie Jerzy Bończak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji