Artykuły

Warszawa. Premiera "Procy" Kolady

Na Scenie Prezentacje po serii premier współczesnych francuskich sztuk przyszedł czas na tekst rosyjski. Romuald Szejd [na zdjęciu] wystawia "Procę" - głośny dramat Nikołaja Kolady.

"Proca" napisana przez Koladę w 1989 roku to pierwsza rosyjska sztuka poruszająca temat homoseksualizmu.

Akcja rozgrywa się w ciasnym pokoju, kawalerce znajdującej się w bloku, gdzieś na prowincji. Tu się spotykają kaleki, zapijaczony Ilja, piękny, młody i nieskażony brudem życia Anton oraz wulgarna sąsiadka Larysa.

Ilja, odkąd podczas wypadku w pracy stracił obie nogi, porusza się na wózku. Dnie spędza na żebraniu i wpatrywaniu się w puste ściany swojego mieszkania. Wieczorami złość wyładowuje, wybijając szyby w oknach obcych ludzi.

Pewnego razu niespodziewanie Ilja poznaje pięknego 18-latka Antona. Przypadkowe spotkanie powoli przeradza się w przyjaźń. Mężczyźni zaczynają się zbliżać do siebie, mogą liczyć na wzajemne zrozumienie i czułość.

Obaj zdają sobie sprawę, że to związek nieakceptowany społecznie, naruszający stereotypy i normy panujące we współczesnej Rosji. Próbują więc ułożyć sobie życie z kobietami. Niewiele jednak z tego wychodzi. Zakazane uczucie okazuje się silniejsze...

Dramatyczna historia, opowiedziana dosadnym, często brutalnym językiem, jest w rzeczywistości głęboko poruszającą opowieścią o miłości niemożliwej do spełnienia.

Autor przedstawia losy pary mężczyzn, ale mówi o sprawach uniwersalnych. Pokazuje, że nawet w ponurym, nieprzychylnym świecie zdarzają się przebłyski prawdziwych uczuć.

Podczas sobotniej premiery przekonamy się, jak z wyraziście nakreślonymi przez Koladę rolami poradzą sobie aktorzy: Cynthia Kaszyńska, Sebastian Cybulski oraz Bartosz Opania.

Warto wiedzieć

Nikołaj Kolada - dramaturg, pisarz, aktor i reżyser - urodził się w 1957 roku w Kazachstanie. W połowie lat 70. po dwuletniej nauce w szkole teatralnej w Swierdłowsku został członkiem tamtejszego Akademickiego Teatru Dramatycznego. Grywał w sztukach Bułhakowa, Gogola i Tołstoja. Gdyby nie późniejsze studia w moskiewskim Instytucie Teatralnym na wydziale prozy, być może wciąż byłby nikomu nieznanym prowincjonalnym aktorem.

Jako dramaturg zadebiutował w 1986 roku sztuką "Gramy w fanty". Rozgłos przyniosła mu "Proca" (1989 rok).

Dziś uznawany jest za ojca młodej rosyjskiej dramaturgii. Napisał ponad 80 sztuk, w tym graną na całym świecie "Merylin Mongoł", oraz "Chlupot białych mew" (1989), "Martwą królewnę" (1990), "Gąskę" (1989), "Poloneza Ogińskiego" (1993).

Polskim tłumaczem Kolady jest Jerzy Czech.

"Proca", reż. Romuald Szejd, wyk. Cynthia Kaszyńska, Sebastian Cybulski, Bartosz Opania.

Teatr Scena Prezentacje, ul. Żelazna 51/53, tel. 022 620 82 88, premiera 2.02, godz. 19, spektakl 3.02, godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji