Artykuły

Familijna radość

Kopciuszek to chyba najbardziej znana, a być może także najbardziej przez dzieci lubiana baśń. Bo któż nie zna historii osieroconej przez matkę dziewczynki, którą macocha i dwie przyrodnie siostry nazywają pogardliwie Kopciuszkiem, wykorzystując do najcięższych domowych prac? Własną wersję znanej baśni przygotowali w teatrze Groteska Grzegorz Kwieciński (reżyser), Przemysław Karwowski (scenograf), Bogdan. Szczepański (kompozytor) i Marzena Biesiadecka (choreograf), tytułując spektakl Baśń o dobrym Kopciuszku i złych siostrach. Premiera - 12 bm. o godz. 17.

Opowieść powstała bardzo dawno; kiedy w Chinach w IX wieku p.n.e. pojawiła się jej pierwsza zapisana wersja, baśń ta miała już swoją historię. Szczegóły tego rodzaju, jak mała stopka mająca świadczyć o niezwykłych przymiotach moralnych i nadzwyczajnej piękności bohaterki oraz drogocenny pantofelek wskazują, wedle literaturoznawców, na wschodnie pochodzenie fabuły. Kopciuszek znany jest na świecie w blisko 700 wersjach. Najpopularniejsza jest ta z XVII wieku Charlesa Perraulta i z XIX stulecia, autorstwa braci Grimm.

- W bohaterce tej opowieści urzekły mnie przede wszystkim pozytywne emocje. Myślę, że w dzisiejszym, często oszalałym świecie, warto opowiadać historie, w których dobro zwycięża nad złem. Choć zaznaczam, iż w naszej inscenizacji nie ma żadnych uwspółcześnień, nie robimy tzw. oka do widza i tym samym nie wplątujemy dzieci w nasz dorosły świat. Lokujemy spektakl w czasach, kiedy ludzie uśmiechali się do siebie. To jest klasycznie opowiedziana historia, w której głównym bohaterem jest lalka, a aktor nadaje jej motorykę. Jest też sporo piosenek, są komentarzem zdarzeń scenicznych i budują dramaturgię spektaklu, a także tańców i muzyki. Chcieliśmy stworzyć teatr familijny dający radość najmłodszym widzom, ale też przemawiający do serc ich rodziców - powiedział nam Grzegorz Kwieciński.

W spektaklu wystąpią: Ilona Buchner, Barbara Cieślak, Iwona Olszewska, Maja Spychaj-Kubacka, Olga Przeklasa-Wójcik, Krzysztof Falkowski, Krzysztof Grygier, Andrzej Kopczyk i Krzysztof Prystupa.

Kolejne przedstawienia 13 i 14 -17 bm.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji