Artykuły

Wrocław. Plany Teatru Polskiego na nowy sezon

- Ten sezon będzie należał do młodych - deklaruje Bogdan Tosza, nowy dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu [na zdjęciu].

Po raz pierwszy spektakl "Zdarzenia na brygu Banbury", przygotowany przez Teatr Polski, zobaczą już w niedzielę widzowie Festiwalu Gombrowiczowskiego w Lublinie. Wrocławska premiera za tydzień

W Teatrze Kameralnym trwają ostatnie gorączkowe próby do spektaklu. Reżyseruje Ula Kijak, studentka warszawskiej Akademii Teatralnej, współpracująca ze scenografką Dianą Marszałek, świeżo upieczoną magistrantką ASP w Warszawie. W głównej roli podróżującego brygiem Banbury przez morze Zantmana zobaczymy Marcina Tyrola. Muzykę skomponował absolwent stołecznej Akademii Muzycznej Rafał Kowal.

- Ten sezon będzie należał do młodych - deklaruje Bogdan Tosza, nowy dyrektor Teatru Polskiego.

Ula Kijak jest autorką adaptacji opowiadania Gombrowicza o Zantmanie, który na wypełniony ładunkiem szprotek i śledzi bryg Banbury trafia przypadkiem. Panem życia i śmierci na brygu jest kapitan (w tej roli wystąpi Paweł Okoński), a Zantman przeżyje wiele dziwnych przygód.

Dla młodej reżyserki wrocławski spektakl nie jest pierwszym teatralnym spotkaniem z Gombrowiczem. W Teatrze Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni przygotowała już "Szczura" według opowiadania pisarza.

Wrocławską premierę poprzedzi wtorkowe spotkanie z przyjacielem Witolda Gombrowicza Miguelem Grinbergiem, poetą, pisarzem i dziennikarzem argentyńskim urodzonym w Buenos Aires. Poprowadzi je dr Klementyna Suchanow z UWr, której książka o argentyńskich latach mistrza przygotowywana jest do druku w Wydawnictwie Literackim. Wtorkowa rozmowa będzie pierwszą z cyklu "Spotkania obok sceny".

Poza zbliżającą się premierą "Zdarzeń" teatr żyje też innymi planowanymi wydarzeniami. W tym tygodniu zaczęły się próby do "Woyzecka" Buchnera w reż. Grażyny Kani. W obsadzie znajdzie się m.in. Stanisław Melski, pamiętny Woyzeck sprzed 30 lat, a planowanym na 4 grudnia spektaklem otwarta zostanie Eurodrama. Przesunięta na grudzień lub nawet styczeń została premiera "Kordiana" w reż. Macieja Sobocińskiego z Wojciechem Mecwaldowskim, tegorocznym absolwentem PWST, w głównej roli. - "Kordian" to wielka pozycja i chyba przeceniliśmy swoje siły - tłumaczy dyrektor Tosza.

Druga edycja spotkań z dramaturgią europejską trwać będzie od 4 do 10 grudnia. 6 stycznia teatr będzie świętował swoje 59. urodziny, a pierwsza urodzinowa impreza ma stać się nową tradycją.

Teatr ma być także miejscem prezentacji wystaw. Bogdan Tosza rozmawiał już na ten temat z dyrektorem Muzeum Narodowego Mariuszem Hermansdorferem - razem planują pokazanie zbiorów muzealnych związanych z teatrem, m.in. teatralnych unikatowych plakatów.

Pod koniec października planowane są też zaduszki teatralne - wspomnienie śp. Czesława Miłosza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji