Artykuły

Olsztyn. Studenci zmierzą się z Szekspirem

Bardzo trudne zadanie przed studentami III roku olsztyńskiego Studium Teatralnego. Jako drugi spektakl dyplomowy, po "Wariatach i zakonnicy", przedstawią "Jak wam się podoba" Williama Szekspira.

To historia o wygnańcach z królewskiego zamku, którzy żyją w sielankowym lesie ardeńskim. W interpretacji Szymona Kuśmidra [na zdjęciu], reżysera, knieja zamienia się w współczesne miejsce ucieczki. - Ciągle uciekamy od tego, co nas otacza i to w różne miejsca: bliżej przyrody, w literaturę, a młodzi najczęściej do knajp - wyjaśnia Kuśmidra. - Dlatego nasz las ardeński to taki holenderski "haszbar" z używkami, straszną ułudą i pustką. Pokażemy też jak kretyńsko się zakochujemy, bo miłość nas "odmóżdża".

W sztuce widzowie mogą dostrzec odwołania do innych utworów. Wplecione zostały nawet cytaty z filmów. Reżyser podkreśla, że ten spektakl jest też swoistą grą w grę i pytaniem: czy jest coś poza codzienną egzystencją, czy na życie składa się tylko praca, jedzenie i spanie?

- Ten tekst jest piekielnie trudny, ma mnóstwo pułapek, ale wbrew pozorom jest szalenie poważny - uważa reżyser. Twierdzi, że Szekspir napisał tę sztukę "siódemkowo", bo każdy akt liczy po siedem scen i ta liczba często pojawia się samym tekście. - Mnie to zawsze interesowało, że siódemka to magiczna liczba, co ona znaczy? - zastanawia się Kuśmidra.

Niemal wszystkie kreacje są równorzędne, a to komfortowa sytuacja w spektaklu dyplomowym, bo każdy aktor ma szansę zostać zauważony przez widza. - Cieszę się, że studenci mogą zagrać na dyplomie tak duże role, życzę im, by po studiach także takie dostawali, bo to zdarza się bardzo rzadko. Tu mogą się wyżyć - mówi inscenizator.

Występują: Magdalena Bochan, Dagna Dywicka, Anna Jędrzejak, Olga Paszkowska, Małgorzata Pruchnik, Tomasz Ciachorowski, Krzysztof Koła, Jan Kołodziej, Piotr Lizak, Marek Szkoda oraz studenci II roku: Piotr Feliś i Mateusz Wądrzyk. W spektaklu gra też aktor Marcin Tyrlik, opiekun III roku.

Premiera w sobotę 12 stycznia o godz. 18 na scenie u Sewruka w Teatrze im. Jaracza (ul. 1 Maja 4).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji