Artykuły

Gliwice. Kabaretowy Karnawał w Teatrze

Karnawałowy "trójbój" artystyczny rozpocznie w czwartek, 10 stycznia, o godz. 19.00 recital znanego krakowskiego barda, którego rodzinne korzenie sięgają na wschód i głęboko przenikają jego muzykę.

Mowa o Aloszy Awdiejewie [na zdjęciu]. Zadebiutował już w wieku czterech lat, śpiewając w duecie ze swoją matką w amatorskich zespołach i chórach. Urodził się w kaukaskim Stawropolu, gdzie poznawał różnorodną muzykę przenikających się tam kultur: rosyjską, rumuńską, mołdawską, żydowską i kozacką. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w Moskwie przez pewien czas prowadził chóry, potem rozpoczął studia na anglistyce i wyjechał do Polski na studia polonistyczne. Ukończył je na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z którym do dziś związany jest jako pracownik naukowy. W czasie studiów występował w teatrach i kabaretach studenckich, grał na fortepianie w zespołach jazzowych. Przede wszystkim znany był jednak z występów w słynnej Piwnicy pod Baranami. Obecnie Alosza Awdiejew koncertuje w Polsce i za granicą, grywa również w filmach (m.in. "Europa, Europa", "Ekstradycja"). W swoich recitalach prezentuje stare romanse, piosenki żydowskie, songi Włodzimierza Wysockiego oraz piosenki rosyjskiego "półświatka". Znakomity gawędziarz z prawdziwą sceniczną charyzmą, urzeka widzów charakterystycznym, mocnym głosem i wspaniałym poczuciem humoru.

"Gdy piszę wiersz, czuję się poetą. Gdy ubieram go w dźwięki, jestem muzykiem. Może najlepiej czuję się w satyrze politycznej, bo robię to od wielu lat. Na pewno jednak nie chcę być zaszeregowany w jakąkolwiek ramę. Po prostu prowadzę firmę o nazwie Krzysztof Daukszewicz" - mówi o sobie znakomity właściciel owej firmy, który wystąpi podczas II wieczoru Kabaretowego Karnawału - w sobotę, 19 stycznia, o godz. 19.00.

Krzysztof Daukszewicz - satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz - zadebiutował w 1976 roku w I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, gdzie za autorski program kabaretowy "Dookoła Wojtek" otrzymał II nagrodę. Rodzony olsztynianin, od 1978 r. mieszka w Warszawie. Przez lata związany był z wieloma kabaretami, m.in. Na Pięterku Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, Hotelem Nitz, który prowadził z Januszem Gajosem oraz Pod Egidą. Realizował autorskie recitale i programy telewizyjne, takie jak: "Na tronie", "U pana Krzysia", "Rozmowy ze zgryzem". Od 2005 roku jest stałym gościem popularnego programu TVN 24 "Szkło kontaktowe". Laureat licznych nagród w turniejach i przeglądach kabaretowych, jest także znakomitym literatem: autorem sztuk teatralnych "Cycek" i "Bunkier", zbioru satyrycznego "Między Worłujem a Przyszłozbożem" i książek, w tym znanej "Przeżyłem, Panie Hrabio" oraz felietonów prasowych i radiowych.

Ostatnia propozycja styczniowego Kabaretowego Karnawału w Teatrze będzie... kabaretowa właśnie. W sensie podwójnie dosłownym - 26 stycznia (sobota) o godz. 18.00 wystąpią bowiem dwie grupy: Łowcy.B oraz Hrabi.

Kabaret Łowcy.B z Cieszyna założony został przez studentów Uniwersytetu Śląskiego. Laureat krakowskiego Przeglądu Kabaretów PaKa w 2003 roku. W latach 2004-2006 dwukrotnie wygrali Ogólnopolski Festiwal Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. Grupa sześciu młodych przystojniaków w charakterystycznych sweterkach, które są ich scenicznym znakiem rozpoznawczym, prezentuje absurdalny humor z dużą ilością pantomimy. Patrząc na Łowców.B, odnosi się wrażenie, że nie mają żadnych hamulców, scenę traktują jak pole do eksperymentów i, co ważne, "lubi się ich". Mają rzadką umiejętność zjednywania sobie różnych kategorii widzów. W skład grupy wchodzą: Bartek Góra, Bartek Gajda, Sławek Szczęch, Paweł Pindur, Maciek Szczęch i Mariusz Kałamaga.

Grupa Hrabi (na zdjęciu) - wywodząca się z zielonogórskiego "zagłębia kabaretowego" - powstała pod koniec 2002 roku. Tworzy ją dwoje aktorów byłego kabaretu Potem (Dariusz Kamys i Joanna Kołaczkowska), Łukasz Pietsch (pianista) oraz Tomasz Majer, który jesienią 2003 r. zastąpił Krzysztofa Szubzdę. Obecnie mają przygotowane pięć programów: "Demo", "Terapia", "Dracula", "Pojutrze" oraz "Kobieta i mężczyzna", które prócz tego, że bawią, potrafią także skłonić do refleksji i wykrzesać z widza emocje, jakich na pewno się nie spodziewa. Kabaret Hrabi to bardzo starannie przygotowane teksty i popis doskonałej gry aktorskiej.

Ceny:

Recital Aloszy Awdiejewa: 40 zł

Recital Krzysztofa Daukszewicza: 35 zł

Łowcy.B i Hrabi: 40 zł

Karnet na 3 wieczory: 85 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji