Artykuły

Warszawa. "Moniuszkowo" w Centralnym Basenie Artystycznym

27 pieśni Stanisława Moniuszki, w nowoczesnych aranżacjach, będzie można usłyszeć w przedstawieniu muzycznym "Moniuszkowo", którego premierę zaplanowano na 18 stycznia w warszawskim Teatrze Montownia.

W piątek fragmenty spektaklu pokazano dziennikarzom.

Reżyserem przedstawienia "Moniuszkowo" jest aktorka i pedagog Barbara Dziekan; scenariusz i dialogi napisał poeta, pisarz - Ernest Bryll.

- W dzisiejszych czasach nie jest popularne ani piękne słowo, ani piękna muzyka. Chcieliśmy zrobić coś, co sprawi, że ludziom staną się one bliższe - mówiła w piątek Barbara Dziekan.

- Pamiętam czasy, kiedy młodzi ludzie zbierali się i śpiewali pieśni Moniuszki. To było zupełnie zwyczajne - wspominał Ernest Bryll. Jak dodał - są takie pieśni ojczyste, których nie da się wyśpiewać, ale Moniuszko stworzył pieśni, które da się wykonać w każdej sytuacji, nawet przy akompaniamencie gitary.

- Wybraliśmy takie pieśni, które układają się w pewnego typu przedstawienie. Każda pieśń jest sytuacją dramatyczną i daje możliwość pewnego rodzaju rozmowy - mówił Bryll.

Bryll, który napisał także dialogi do spektaklu wyjaśnił, że są one również utrzymane w "rytmie pieśni i pełnią rolę "podprowadzenia" z jednej pieśni, do następnej".

W programie spektaklu znalazły się pieśni do słów znanych poetów - m.in. "Znasz li ten kraj" (Adam Mickiewicz), "Dziad i baba" (Józef Ignacy Kraszewski), "Pieśń wieczorna" (Władysław Syrokomla) i "Ofelia" (William Szekspir).

Nowe aranżacje w rytmie samby, bossanovy i jazzu napisali m.in. Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny i Jacek Piskorz.

W spektaklu występują znani aktorzy i wokaliści m.in. Danuta Błażejczyk, Barbara Dziekan, Stanisław Jaskułka i Janusz Szrom oraz młodzi artyści - Bogna Kicińska, Monika Urlik i Tomasz Dworakowski.

Pomysłodawcą i producentem projektu jest Fundacja "Apetyt na kulturę" założona w 2006 roku przez Danutę Błażejczyk i Barbarę Dziekan.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji