Artykuły

Łódź. Ośmiu do Nowego

W Wydziale Kultury Urzędu Miasta Łodzi otwarto wczoraj koperty z ofertami na konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru Nowego. Nadeszło osiem ofert i wszystkie, zdaniem komisji, spełniły wymogi formalne. Oznacza to, że ośmiu kandydatów przystąpi do drugiego etapu konkursu, zaplanowanego na 11 stycznia.

Zgodnie z przewidywaniami, jednym z kandydatów jest Olgierd Łukaszewicz, aktor warszawskiego Teatru Polskiego, były prezes Związku Artystów Scen Polskich, posiadający także bogaty dorobek filmowy. Do konkursu zgłosił się Stanisław Brejdygant - aktor teatralny, reżyser i dramaturg, związany z "Nowym". Dwa lata temu Brejdygant, bez powodzenia, startował w konkursie na dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku. O Wybrzeże starał się też inny kandydat do łódzkiego "Nowego" - Jacek Zembrzuski. To warszawski reżyser, był także wykładowcą w łódzkiej filmówce.

Następni kandydaci to Marcin Grota (w "Jaraczu" w Łodzi reżyserował "norway.today") i Norbert Rakowski, aktor i reżyser - w łódzkim "Powszechnym" zrobił "Testosteron".

W konkursie startuje reżyser Artur Tyszkiewicz, który w "Powszechnym" w Łodzi wystawił "Skąpca". Zrealizował też olśniewająca "Iwonę, księżniczkę Burgunda" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Teraz pracuje w Poznaniu.

Reżyserem jest Ireneusz Janiszewski (w "Nowym" w Łodzi wystawił "Chorobę młodości"). Największy dorobek ma ósmy kandydat - Zbigniew Brzoza, do ubiegłego sezonu przez 10 lat dyrektor warszawskiego Teatru Studio. Wyreżyserował m.in. w Łodzi "Przemianę", "Zbrodnię z premedytacją" i "Edmonta" w Teatrze im. Jaracza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji