Artykuły

Gdańsk. Projekt "Teatr dla Wspólnoty" w Żaku

Blisko trzydzieści osób - członkowie japońskiego teatru Gekidan Kaitaisha [na zdjęciu], podopieczni gdańskiego ośrodka Monar oraz trójmiejscy tancerze - wystąpi w spektaklu warsztatowym "Dream Regime 2007". Pokazy widowiska w czwartek i piątek (20 i 21 grudnia) w klubie Żak.

Warsztaty teatralne "Dream Regime - Teatr dla Wspólnoty" trwają w klubie Żak od początku miesiąca. Bierze w nich udział wybrana grupa podopiecznych Monaru, w sumie 12 osób, które pracują pod okiem japońskich tancerzy. Spektakl "Dream Regime 2007" będzie końcowym efektem tych zajęć. W widowisku zobaczymy także pochodzącą z Walii tancerkę RebeccęWoodford-Smith, która od trzech lat współpracuje z Teatrem Gekidan Kaitaisha oraz trójmiejskie artystki - Joannę Czajkowską z sopockiego Teatru Okazjonalnego oraz Agnieszkę Kamińską, Katarzynę Julię Pastuszak i Aleksandrę Śliwińską z Teatru Amareya.

Teatr Gekidan Kaitaisha (po polsku: Teatr Dekonstrukcji) powstał w Japonii w 1985 r., od początku działalności podejmował tematykę zaangażowaną społecznie. W Żaku grupa występowała ze swoimi spektaklami dotąd dwukrotnie: w 2004 r. zaprezentowała widowisko "Bye-Bye: Phantom", z zeszłym roku przyjechała z "Bye-Bye: Reflection".

Od trzech lat formacja realizuje międzynarodowy projekt "Dream Regime", którego częścią będzie też gdańskie przedstawienie. - Projekt "Dream Regime" to trwająca od kilku lat wędrówka Teatru Gekidan Kaitaisha w poszukiwaniu możliwości przekraczania granic w czasach "wymarzonego reżimu", czyli postępującej globalizacji - opowiada Shimizu Shinjin, dyrektor artystyczny i twórca spektakli Teatru Gekidan Kaitaisha, reżyser gdańskiego widowiska. - Przekraczanie granic to proces kreacji teatralnej, który jest oparty na współpracy pomiędzy artystami różnych dziedzin sztuki i ma na celu pomoc w akceptowaniu innych.

Po spektaklu odbędzie się otwarta dyskusja z udziałem uczestników projektu, publiczności i zaproszonych gości. Jej tematem będzie kwestia sposobów realizowania modelu "Teatr dla Wspólnoty", który pomaga rozpoznawać problemy we współczesnych społeczeństwach i projektować sposoby ich minimalizowania. Po piątkowym widowisku - około godz. 21 - w Żaku odbędzie się wernisaż wystawy "Kronika Dream Regime 2007", dokumentującej przebieg warsztatów i próby do spektaklu. Projektowi towarzyszy także przegląd filmów "Kobieta w kinie japońskim", który potrwa w kinie Żak do soboty.

Spektakl "Dream Regime 2007", reżyseria Shimizu Shinjin. Klub Żak (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197), czwartek i piątek, godz. 19; bilety 10-20 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji