Artykuły

Warszawa. Trwają próby do "Doktora Hausta" Kuczoka w Studio

Magdalena Piekorz i Michał Żebrowski (na zdjęciu) pracują w Teatrze Studio w Warszawie nad monodramem wg opowiadania Wojciecha Kuczoka "Doktor Haust".

"Twórcy sukcesu Pręg kontynuują współpracę - tym razem postanowili zmierzyć się ze sceną. Monodram Wojciecha Kuczoka Doktor Haust, w którym zagra Michał Żebrowski, wyreżyseruje w Teatrze Studio Magdalena Piekorz.

- Inicjatorem przedsięwzięcia był Michał Żebrowski. Zaproponował, żeby Wojtek napisał dla niego tekst. Pisarz kończył wówczas pracę nad Widnokręgiem i opowiadanie Doktor Haust włączył do tego zbioru - mówi Rzeczpospolitej Magdalena Piekorz. - To historia o kryzysie i rozpadzie związków małżeńskich i o tym, co się dzieje, kiedy nie słucha się drugiego człowieka. Jej bohaterem jest psychoanalityk alkoholik, który rozlicza się ze swoją przeszłością.

Od pięciu lat prowadzi terapię dla opuszczonych. Jego pacjentami są w większości sfrustrowani, rozbici wewnętrznie mężczyźni cierpiący po rozstaniu z kobietami. - Przychodzą po to, żeby ich życia nabrały rangi opowieści - tylko wtedy smutne, ale zwyczajne losy zyskują wymiar tragiczny.

- Tekst Wojtka jest fantastyczny, nie wymaga poprawek i można go od razu przenieść na scenę. Jego atutem jest wielowarstwowość dająca ogromne możliwości aktorowi. Wszystko zależy tu od wykonawcy - tłumaczy Magdalena Piekorz.

Premiera planowana jest na 8 stycznia przyszłego roku.

- Myśleliśmy, że uda się ją zorganizować wcześniej. Od stycznia do maja trwały próby stolikowe. Dlatego pomysł na spektakl w zasadzie jest już gotowy - zdradza Piekorz. - Chcemy postawić na oszczędność formy Scenografię - gabinet psychoanalityka - zaprojektuje Justyna Smolec.

W listopadzie rozpoczną się próby w Studio. Nie będzie to debiut Magdaleny Piekorz jako reżysera teatralnego.

- Mam za sobą reżyserię monodramu z Joasią Pierzak Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze i doświadczenia teatralne z okresu studiów - mówi Magdalena Piekorz".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji