Artykuły

Wrocław. Sprostowanie Teatru Polskiego

Teatr Polski prostuje informacje zawarte w wypowiedzi prof. Janusza Deglera "Teatr Polski z Wrocławia powinien pełnić misję społeczną wśród młodzieży", zamieszczone w Polsce Gazecie Wrocławskiej nr 282 z 3 grudnia br.

1. Kontynuujemy działalność edukacyjną Klubu 1212 i cyklu spotkań "Młodzież poznaje teatr" skierowaną do dzieci, młodzieży i studentów.

W sezonie 2006/2007 zorganizowaliśmy:

- XLI Wojewódzki Turniej Teatrologiczny, w jego finale przyznano 3 główne nagrody i 3 wyróżnienia (liczba uczestników - 30, z całego województwa),

- konkurs na plakat teatralny, przyznano 2 nagrody główne i 2 wyróżnienia (uczestnicy również młodzież spoza Wrocławia, np. z Sycowa i Świebodzic),

- konkurs na recenzję, przyznano 3 nagrody i 3 wyróżnienia (liczba uczestników - 22, nie tylko ze szkół wrocławskich, również ze Strzelina, Świebodzic, Kłodzka i Legnicy),

- konkurs na jednoaktówkę, przyznano 2 główne nagrody i 2 wyróżnienia (wpłynęły 22 sztuki; zwycięski dramat został przeczytany przez aktorów naszego teatru na Scenie Kameralnej 16 czerwca 2007, na uroczystej gali pokazano także spektakl Iwona, księżniczka Burgunda przygotowany przez Dorotę Zielińską z uczniami XVII LO we Wrocławiu).

Ponadto w ramach działalności Klubu 1212 nawiązano współpracę ze szkołą podstawową w Bierutowie, gdzie Bogdan Koca przygotował przedstawienia na podstawie bajki napisanej przez Janusza Margańskiego.

2. Działalność edukacyjna skierowana do nauczycieli:

w sezonie 2006/2007 zorganizowaliśmy we współpracy z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli teoretyczno-praktyczny kurs teatralny "Języki nowego teatru", który zgromadził blisko 40 uczestników. Zajęcia prowadzili m.in. Krzesisława Dubielówna, Halina Śmiela-Jacobson, Jadwiga Skupnik, Janusz Margański, Dariusz Romanowski i Janusz Zawadzki.

3. Działalność pro publico bono:

wprowadziliśmy cykl wydarzeń kulturalnych, nazwany "Czynne poniedziałki", w ramach którego odbywały się czytania dramatów, koncerty i spotkania z pisarzami (m.in. Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Eustachy Rylski, Stanisław Srokowski, Andrzej Sapkowski) prowadzone przez profesora Stanisława Beresia. Miesięcznie odbywały się średnio trzy "Czynne poniedziałki", gromadząc prawie 1000 uczestników, w większości młodzież i studenci.

4. Stwierdzenie, że nauczyciele od dwóch lat nie chodzą do Teatru Polskiego:

informuję, że nowy dyrektor objął swą funkcję 15 miesięcy temu, więc nie odpowiada za to, co było wcześniej. Obecnie, zaprzecza temu twierdzeniu min. list Ludwika Gadzickiego - nauczyciela języka polskiego, największego propagatora sztuki teatru wśród młodzieży w naszym województwie, wyróżnionego za to m.in. Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego, dostępny na stronie internetowej naszego teatru.

W bieżącym sezonie kontynuujemy wszystkie wymienione wyżej działania i wprowadzamy nowe formy edukacyjne: warsztaty plastyczne przed konkursem na plakat teatralny, warsztaty fotograficzne i konkurs na fotografię teatralną, warsztaty aktorskie i dramaturgiczne dla młodzieży, spotkania młodzieży z ludźmi teatru oraz nowy cykl w niedziele w godzinach południowych, w ramach którego nasi aktorzy będą czytać dzieciom bajki.

PS Uprzejmie informuję Szanownego Pana Profesora Janusza Deglera, że większość wspomnianych wyżej informacji dostępna jest na stronie internetowej naszego teatru www.teatrpolski.wroc.pl

Łączę wyrazy szacunku,

Aleksandra Guła

główny specjalista PR

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji