Artykuły

Alkohol i praca

- "Gardenia" przedstawia historię kobiet z różnych epok. Losy każdej z nich wpisują się w realia i historię Polski ostatnich kilkudziesięciu lat: Jest tu romantyczna działaczka AK - Dorota Landowska, handlarka z czasów socjalizmu - Agnieszka Warchulska, alkoholiczka zagubiona w rzeczywistości lat 80. - Paula Kinaszewska, i pracoholiczka ze współczesnej korporacji - Martyna Peszko - mówi reżyserka ALDONA FIGURA przed premierą w Laboratorium Dramatu w Warszawie.

Aldona Figura, reżyserka teatralnego przeboju "Tiramisu", sięga po nową sztukę o kobietach. W Laboratorium Dramatu przygotowuje premierę "Gardenii" Elżbiety Chowaniec.

Kobieta jest jej ulubionym tematem. W "Tiramisu" Joanny Owsianko - sztuce, którą Figura wystawiła kilka lat temu też w Laboratorium Dramatu (grane było w Studio Buffo) - oglądaliśmy współczesne dziewczyny, które świetnie radzą sobie w pracy w agencji reklamowej, a w życiu prywatnym często się gubią i udają przed sobą. O kobietach Aldona Figura opowiadała też w "Monologach waginy" E. Ensler (intymne zwierzenia kobiet), "Zazdrości" Edith Vilar (trzy kobiety kochają tego samego mężczyznę) i, Absyncie" Magdaleny Fertacz, w którym reżyserka zadała pytanie, jak odnaleźć się w świecie, który jest daleki od naszych oczekiwań?

"Gardenia" - debiut młodziutkiej autorki Elżbiety Chowaniec - to z kolei historia czterech kobiet z jednej rodziny, które łączą skłonności do uzależnień. Od prababki - alkoholiczki, dla której alkohol był j edyną szansą na odreagowanie młodości spędzonej podczas II wojny światowej i trudnego macierzyństwa w okresie Polski stalinowskiej, po córkę cierpiącą na równie groźny nałóg- pracoholizm.

Premiera odbędzie się w sobotę w siedzibie Laboratorium Dramatu prowadzonego przez Tadeusza Słobodzianka na Mokotowie przy ul. Olesińskiej.

Aldona Figura, reżyserka, zaprasza: - "Gardenia" przedstawia historię kobiet z różnych epok. Losy każdej z nich wpisują się w realia i historię Polski ostatnich kilkudziesięciu lat: Jest tu romantyczna działaczka AK - Dorota Landowska, handlarka z czasów socjalizmu - Agnieszka Warchulska, alkoholiczka zagubiona w rzeczywistości lat 80. - Paula Kinaszewska, i pracoholiczka ze współczesnej korporacji - Martyna Peszko.

Jednocześnie bohaterki są dla siebie córkami, matkami, babciami. Jest to więc także historia o pokoleniowym buncie, rodzinnych zależnościach, marzeniach i rozczarowaniach. Motywem łączącym te epoki i te cztery pokolenia kobiet jest alkohol. Jawi się on jako przyczyna i skutek braku porozumienia, nie zrealizowanych oczekiwań, niespełnionych miłości. Autorka zawarła w tekście ból i nadzieję kobiet, które próbują zbudować dla siebie lepszy świat niż ten, w którym dorastały. Zrobiła to w najlepszym możliwym stylu, stwarzając prawdziwe i fascynujące postaci, które wzruszają, śmieszą i irytują, zderzającje ze sobą w zaskakujących sytuacjach, pokazując tragizm i absurd jednocześnie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji