Artykuły

Elbląg. Pierwsza premiera w Teatrze im. Aleksandra Sewruka

Dzisiaj o godz. 18 na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbędzie się premiera "Opowieści wigilijnej" [na zdjęciu] według Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii Czesława Sieńki. Prezentację spektaklu poprzedzi uroczystość nadania elbląskiemu teatrowi imienia Aleksandra Sewruka.

Jak mówi Czesław Sieńko, elbląska inscenizacja "Opowieści wigilijnej" ma być prezentem dla elblążan - i to nie tylko na Mikołajki, ale na cały okres Świąt Bożego Narodzenia. Reżyser przyznaje, że teatr rządzi się swoimi prawami, ale jak zapewnia - w jego spektaklu zobaczymy wszystko to, co w opowiadaniu Dickensa jest najważniejsze, co sprawia, że jest to niezwykła opowieść o magii Świąt Bożego Narodzenia.

Aktorzy, statyści, lalki i maski

Scenografia do elbląskiego spektaklu, który w dużej mierze oparty został na formie, jest dziełem Izy Toroniewicz, choreografię opracował Piotr Suzin, a autorem muzyki jest Robert Łuczak. W rolę Ebenezera Scrooge'a wcielił się Lesław Ostaszkiewicz, aktor obchodzący w tym roku 25-lecie pracy artystycznej.

- Ta rola, choć jest trudna i niezwykle wymagająca, sprawiła mi bardzo dużo satysfakcji - wyznaje Lesław Ostaszkiewicz.

Obok niego na scenie zobaczymy też niemal wszystkich aktorów elbląskiego teatru (każdy wciela się w kilka postaci) oraz kilkunastu statystów, którymi są członkowie Teatralnego Studia Młodych "Alter Ego" i uczniowie klasy humanistyczno-teatralnej II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. O rozmachu, z jakim zrealizowany został ten spektakl, oprócz licznej obsady, świadczą także takie elementy, jak: ponad 70 kostiumów, bajeczna scenografia, zjawiskowe duchy, lalki, maski, najprawdziwsza zima, tłoczne ulice i magia świąt Bożego Narodzenia. A wszystko to razem sprawia, że spektakl ten mogą oglądać zarówno młodzi, jak i dorośli widzowie.

Niezwykła przemiana Ebenezera Scrooge'a

"Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa to utwór napisany w XIX wieku. Jego autor uznawany jest za najwybitniejszego powieściopisarza angielskiego tamtych czasów. I choć od momentu powstania tego opowiadania minęło już mnóstwo czasu, "Opowieść wigilijna" wciąż jest bardzo popularna i chętnie czytana na całym świecie.

Opowiadanie Dickensa pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a w noc wigilijną. Scrooge'a czekają kolejne samotne święta. Jego jednak to wcale nie martwi. Od lat jest już bowiem niezdolny do odczuwania radości z powodu ich nadejścia. Tym razem będzie jednak inaczej... Wizyta niespodziewanych "gości" sprawi, że postanowi odmienić całe swoje dotychczasowe życie...

Krótko p patronie elbląskiego Teatru

Aleksander Sewruk (1912-1974) był aktorem, reżyserem i dyrektorem teatru. W 1940 r. rozpoczął działalność aktorską w teatrach obozowych. W latach 1946-47 występował w teatrze rewiowym Polskiej Dywizji Pancernej w Niemczech. Do kraju powrócił w czerwcu 1947 r. Występował w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie (1947-52; w latach 1957-69 pełnił także funkcje dyrektora i kierownika artystycznego) oraz w Teatrach Dramatycznych w Poznaniu (1952-57). Od 1969 r. do końca życia był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji