Artykuły

Warszawa. Teatr Roma kupił licencję do "Upiora w operze"

Po siedmiu latach starań Muzyczny Teatr Roma w Warszawie kupił licencję do musicalu "Upiór w operze" Andrew Lloyda Webbera. Polska prapremiera musicalu, w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego, odbędzie się 15 marca.

W londyńskiej siedzibie The Really Useful Group w listopadzie Teatr Muzyczny Roma, reprezentowany przez dyrektora, Wojciecha Kępczyńskiego, i zastępcę dyrektora, Macieja Bargiełowskiego, oraz przedstawiciele The RUG, reprezentowanego przez panów Patricka Murphy´ego i Samuela Burgesa - po zaprezentowaniu ostatecznej koncepcji polskiej inscenizacji musicalu "Upiór w operze" ("The Phantom of the Opera"), zawarli umowę licencyjną zezwalającą na polską prapremierę słynnego musicalu w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, która odbędzie się 15 marca 2008 roku.

Będzie to zarazem kolejna - po "Kotach" - non-replica production, czyli własna autorska wersja polskiej inscenizacji, co świadczy o ogromnym zaufaniu jakim Lord Webber i jego impresariat darzą nasz teatr. Strona angielska była pod wielkim wrażeniem projektów scenografii zaprezentowanych przez Pawła Dobrzyckiego i projektów kostiumów Magdy Tesławskiej.

Wyłoniona w czasie wieloetapowych castingów polska obsada również spotkała się z pełną akceptacją. Reżyserem polskiej inscenizacji "Upiór w operze" jest Wojciech Kępczyński.

Decyzja TM Roma o wystawieniu musicalu Lorda Webbera "Upiór w operze" z okazji 10-lecia Teatru to naturalna konsekwencja polityki repertuarowej prowadzonej przez Dyrekcję Teatru od 10 lat, a zarazem największe wyzwanie produkcyjne, przed jakim staje Teatr Muzyczny Roma w swojej 10-letniej historii.

"Upiór w operze" to musical wszech czasów: w dniu 6 stycznia 2006 roku jego 7486 wystawienie na Broadwayu pobiło rekord należący wcześniej do musicalu "Koty".

Premiera musicalu odbyła się w Her Majesty's Theatre w Londynie 27 września 1986 oraz w Majestic Theatre w Nowym Jorku 9 stycznia 1988, gdzie grany jest do dziś.

Musical zdobył ponad 50 znaczących nagród teatralnych, m.in. 3 Olivier Awards i 7 Tony Awards, w tym dla najlepszego musicalu, a także 7 Drama Desk Awards oraz 3 Outer Critic Circle Awards), w ostatnich latach otrzymał najbardziej prestiżowe z wyróżnień przyznawanych przez publiczność, Oliver Audience Award (2002).

Ocenia się, że musical "Upiór w operze" obejrzało do tej pory ok. 80 milionów ludzi na całym świecie, był wystawiony do tej pory w ponad stu miastach ponad dwudziestu krajów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji