Artykuły

Elbląg. Pojutrze Dramatyczny zyska patrona

Teatr Dramatyczny w Elblągu czeka w najbliższym czasie kilka poważnych wydarzeń. Najważniejszym z nich będzie pozyskanie przez teatr patrona, po wielu latach bezimiennego istnienia.

6 grudnia już oficjalnie teatr nazwany zostanie imieniem Aleksandra Sewruka. Trwają również intensywne prace nad kilkoma przedstawieniami, z których na szczególną uwagę zwraca, przygotowywana z wielkim rozmachem "Opowieść wigilijna".

O prowadzonych w teatrze pracach, mówi Tomasz Walczak, kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej w elbląskim teatrze: - Dla zaspokojenia przeróżnych gustów naszej publiczności, pracujemy z ogromnym zaangażowaniem i nawet symultanicznie. Nie pierwszy raz zdarza się, że w tym samym czasie trwają przygotowania do dwóch kolejnych premier. Bardzo intensywnie realizują zlecenia wszystkie pracownie rzemieślnicze, ale także intensywnie próbują aktorzy. Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii naszego Teatru będzie zmiana nazwy z Teatru Dramatycznego na Teatr im. Aleksandra Sewruka. Siedziba niezmiennie pozostaje w Elblągu przy ulicy Teatralnej 11. Wreszcie nasza placówka przestanie być teatrem bezimiennym!

Poza nazwą innych zmian nie przewidujemy. Czyli niezmiennie będzie premiera spektaklu przeznaczonego głównie dla młodych widzów, zrobiona z rozmachem i jak to z realizacjami dla tego kręgu odbiorców u nas bywa, wyjątkowo widowiskowa. 30-cioro aktorów na scenie, ponad 70 kostiumów, bajeczna scenografia, zjawiskowe duchy, najprawdziwsza zima, tłoczne ulice i magia świąt Bożego Narodzenia. Wszystko to za sprawą "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa w reż. Czesława Sieńko. Scenografia jest dziełem znanej w Elblągu Izy Toroniewicz, projektowała wcześniej kostiumy i dekor do "Celebracji". Choreografię opracował Piotr Suzin.

"Opowieść wigilijna" - reż. Czesław Sieńko

W Wigilię, kiedy cały świat raduje się obchodzonymi Świętami, jeden tylko zgryźliwy i gburowaty samotnik, Ebenezer Scrooge, nie poddaje się wigilijnej atmosferze. Jest jednak ktoś, kto niespodziewanie go odwiedza i ma mu do przekazania pewną niezwykłą, świąteczną wiadomość... Dzięki temu wydarzeniu Scrooge zmienia się nie do poznania... W roli Scrooga - jak zwykle wspaniały aktorsko - Lesław Ostaszkiewicz.

Premiera - 6 grudnia 2007 - godz. 18:00

Gdy krakowianie uroczyście wspominali pierwszą rocznicę śmierci niezapomnianego Marka Grechuty, odsłaniając m.in. popiersie artysty na Cmentarzu Rakowieckim, w odległym od Krakowa - Elblągu, rozpoczęły się próby do spektaklu muzycznego pt. "A Na Was spłyną obłoki". - Będą naturalnie piosenki i te bardzo znane, i te mniej popularne - zapowiada Walczak. Mówi się o Grechucie, że to artysta kochany przez emerytów i nastolatki i choć odszedł, jego piosenki wciąż żyją i zachwycają, pomagają żyć innym...

Marek Grechuta należał do grona najwybitniejszych polskich artystów XX wieku - był i jest w duszy każdego wrażliwego człowieka piosenkarzem, pianistą, kompozytorem i aranżerem, poetą, a także malarzem. - Ten spektakl będzie naszym noworocznym podarunkiem dla Państwa. Muzyczna kawiarnia znów pełna będzie magicznych dźwięków... Wszystko za sprawą cenionego u nas reż. Andrzeja Ozgi - mówi Tomasz Walczak.

"A Na Was spłyną obłoki" - piosenki Marka Grechuty - reż. Andrzej Ozga - Premiera - 19 stycznia 2008

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji