Artykuły

Częstochowa. Nowa aktorka u Mickiewicza

Sylwia Kaczmarczyk debiutuje u nas 1 grudnia, na premierze "Jasia i Małgosi" Roberta Dorosławskiego. Gra... wiewiórkę. Wbrew pozorom, rola jest znacząca: to właśnie wiewiórki opowiadają dzieciom pokazywaną na scenie bajkę.

Pierwszy raz gram w spektaklu dla dzieci i jestem przerażona - mówi Sylwia Kaczmarczyk. - A równocześnie myślę z nadzieją o kontakcie z najmłodszą widownią.

Okazuje się, że praca z dziećmi to jej drugie powołanie: jest na czwartym roku pedagogiki w Olsztynie. Przygotowuje pracę magisterską i pisze program unijny łączący pedagogikę z aktorstwem.

- W Olsztynie, w przedstawieniu dyplomowym zobaczył mnie Piotr Machalica - mówi debiutantka. - Porozmawiał ze mną wstępnie, a potem odezwał się w sierpniu i zaproponował etat. Opowiadał o Teatrze im. Mickiewicza, zespole, repertuarze... Zresztą już wcześniej słyszałam wiele dobrego o kolegach z Częstochowy - od Julii Wernio, która tu reżyserowała.

Młoda aktorka zapewnia, że opowieści znalazły potwierdzenie: czuje wokół siebie aurę akceptacji, a panie z obsługi po prostu pokochała. Nie polubił jej za to budynek teatru, zgubiła się w nim szukając drogi do palarni.

Sylwia Kaczmarczyk wychowała się wśród aktorów i ludzi filmu. Jako 12-latka zrobiła krótki metraż pt. "Pańcia" (i zagrała w nim), pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego. Film zyskał wiele nagród zagranicznych, z nominacją do studenckiego Oscara włącznie.

- Już w dzieciństwie widziałam, jak ciężka jest praca aktora - opowiada. - Zarzekałam się, że jako dorosła nie będą grała. Trafiłam do liceum ze specjalizacją aktorską w rodzinnej Łodzi. Upierałam się, że nie będę zdawała na aktorstwo. Trzy lata próbowałam żyć bez grania, robiąc różne rzeczy - i zostałam aktorką.

Nowy nabytek częstochowskiego zespołu jeszcze w tym roku zaprezentuje się w przygotowywanych właśnie "Igraszkach z diabłem".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji