Artykuły

Kraków. "Wesele" Augustynowicz najlepszą inscenizacją Wyspiańskiego

Anna Augustynowicz zdobyła główną nagrodę za najwybitniejszą inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego - za wyreżyserowanie "Wesela" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Spektakl ten został "obsypany" nagrodami, w konkursie ogłoszonym z racji Roku Wyspiańskiego.

Nagrodę zbiorową - 10 tys. zł - zdobyli aktorzy spektaklu "Wesele wg Stanisława Wyspiańskiego" w reżyserii Michała Zadary z Teatr STU w Krakowie.

Konkurs rozstrzygnięto w środę wieczorem w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie po gali "Zaduszki-Wyspiański".

Laureatka głównej konkursowej nagrody otrzyma 15 tys. zł i statuetkę z podobizną Stanisława Wyspiańskiego.

Inscenizację "Wesela" Teatru Współczesnego ze Szczecina jury pod przewodnictwem redaktora naczelnego "Didaskaliów" Tadeusza Kornasia nagrodziło także w pięciu innych kategoriach.

Pierwszą nagrodą za rolę żeńską (7 tys. zł) uhonorowano Martę Szymkiewicz w tym spektaklu Pannę Młodą, drugą nagrodę za rolę żeńską (5 tys. zł) otrzymała Ewelina Starejki - Maryna. Pierwsza nagroda za rolę męską (7 tys. zł) trafiła do Arkadiusza Buszko za rolę Czepca.

Jury nagrodziło także twórców muzyki oraz ruchu scenicznego w spektaklu "Wesele" ze Szczecina: Jacka Wierzchowskiego (5 tys. zł) i Zbigniewa Szymczyka(5 tys. zł). Specjalne wyróżnienie w wysokości 1 tys. zł powędruje do twórców wyjątkowo starannie wykonanego programu do tego przedstawienia.

Drugą nagrodą za rolę męską (5 tys. zł) uhonorowano w konkursie Dominika Nowaka za rolę Poety/Wernyhory w "Weselu wg Stanisława Wyspiańskiego" w reż. Michała Zadary (Teatr STU w Krakowie).

W konkursie, ogłoszonym z racji Roku Wyspiańskiego rywalizowało 18 przedstawień z całego kraju. Do drugiego etapu zmagań zakwalifikowano sześć spektakli: "Wesele wg Stanisława Wyspiańskiego" w reż. Michała Zadary (Teatr STU w Krakowie), "Klątwę" w reż. Pawła Passiniego (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu), "Powtórkę z Wesela wg Wyspiańskiego" w reż. Marka Chodaczyńskiego (Unia Teatr Niemożliwy w Warszawie), "Klątwę" w reż. Anny Polony (PWST im. L. Solskiego w Krakowie) "Wesele" w reż. Anny Augustynowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie) i "Wesele" w reż. Ryszarda Peryta (Teatr Nowy w Łodzi).

Gala "Zaduszki-Wyspiański" była oficjalnym zamknięciem trwającego w Krakowie od marca Festiwalu "Wyspiański 2007". Część imprez odbywała się także w Katowicach. W tym czasie, jak mówił dyrektor artystyczny i pomysłodawca Festiwalu prof. Jacek Popiel, odbyło się 70 wydarzeń naukowych i artystycznych.

Prezydent Krakowa Jacek Majchowski dziękując podczas gali pomysłodawcy oraz organizatorom festiwalu mówił, że pozwolił on na odczarowanie Wyspiańskiego, na pokazanie go w innym kontekście niż artysta jest pokazywany poprzez kanon szkolnych lektur.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji