Artykuły

Warszawa-Węgrów. Inauguracja Teatru Popularnego

7 grudnia 2007 roku odbędzie się w Węgrowie pierwsza premiera Teatru Popularnego powołanego do życia decyzją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Będzie to przedstawienie arcykomedii Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej". Ta sztuka o zakłamaniu, obłudzie, podwójnej moralności, drobnomieszczańskich przesądach do dziś dnia nie straciła swego ideowego przesłania. Należy do kanonu klasyki narodowej nie tylko dzięki swoim treściom, lecz również dzięki swej konstrukcji dramatycznej i znakomitym rolom aktorskim.

Nie przypadkowo inauguracja działalności Teatru Popularnego odbędzie się w Węgrowie. W mieście, które stało się stolicą kulturalną Mazowsza, z wieloma bogatymi inicjatywami nie tylko o charakterze folklorystycznym, przedsięwzięciami upowszechniającymi dorobek kulturalny regionu, lecz również działaniami artystycznymi z kręgu kultury narodowej.

Założeniem programowym Teatru Popularnego jest udostępnienie żywego teatru z dorobku kultury narodowej i światowej widzom województwa mazowieckiego w miastach, w których nie ma możliwości uczestnictwa w przedstawieniach teatralnych. Teatr Popularny realizować będzie także przedstawienia dla najmłodszej widowni: bajki, opowieści i inne formy widowiskowe.

Teatr Popularny z siedzibą w Teatrze Żydowskim w Warszawie korzystać będzie w tym teatrze z wszystkich udogodnień technicznych i administracyjnych niezbędnych dla przygotowania i eksploatacji przedstawień na terenie województwa mazowieckiego. Dysponować będzie własną sceną nie tylko dla przygotowania spektakli, ale również ich eksploatacji w terenie, gdzie nie ma odpowiednich warunków lokalowych. Ważnym aspektem towarzyszącym idei Teatru Popularnego jest możliwość udostępnienia pracy aktorom pozostającym bez stałego zajęcia w teatrach stołecznych. Dotyczy to wielu artystów różnych pokoleń, w tym również absolwentów Akademii Teatralnej i studiów aktorskich. Nie przewiduje się więc stałego etatowego zespołu aktorskiego. Do każdej realizacji na zasadzie przeglądu dobierany będzie zespół wykonawców. To samo dotyczy reżyserów i scenografów oraz innych realizatorów przedstawienia.

Najważniejszym jednak działaniem Teatru Popularnego, który znalazł przychylne stanowisko nie tylko merytoryczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie realizacja repertuaru obejmującego, dramaturgię polską, w tym dzieła wchodzące również do kanonu lektur szkolnych, począwszy od dzieł z okresu Oświecenia polskiego, poprzez epokę Romantyzmu, Młodą Polskę i dramaturgię współczesną, a także wybitne dzieła z dramaturgii światowej.

W planach sa wybrane utwory zarówno Fredry, Mickiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Mrożka, z antyku "Antygona", a także z dramaturgii nowożytnej Szekspir, Molier i Goethe. Z konieczności wybór ten obejmować będzie utwory o charakterze bardziej kameralnym, a realizacja będzie uwzględniać warunki sceniczne i techniczne w miastach i ośrodkach województwa mazowieckiego.

Na zdjęciu: Sylwia Najah, która zagra w "Moralności pani Dulskiej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji