Artykuły

Nadzieja na nowa formę. Jerzy Jarocki wraca do Gombrowicza

Adaptowana i wyreżyserowana przez Jerzego Jarockiego znana powieść Witolda Gombrowicza - drukowana w paryskiej "Kulturze" w 1966 r. - jest wizją obsesyjnego poszukiwania porządku. Próbą stwarzania ładu ze zdarzeń pozornie przypadkowych, banalnych, które jednak składają się na obraz świata, historii, kosmosu.

Kreacji takiego świata z uporem oddaje się dwóch młodych ludzi. Witold czyni to powodowany "podszeptami Erosa". Jego kolega Fuks, by nie myśleć o nietolerancyjnym szefie. Obaj usiłują nadać sens wydarzeniom, skutecznie wymykającym się im spod kontroli. Świadomość czyjejś manipulacji zmusza ich do podjęcia gry - do ruchów, które burzą zastany układ i budzą nadzieję na inną jakość, nową formę.

"Kosmos" jest powieścią, która, zdaniem autora, sama się stwarza. "Jest ona najzwyklejszą relacją zwykłego studenta, który opowiada swoje przygody. Student zamieszkał w pensjonacie, poznał dwie kobiety, jedną o ustach spotworniałych wskutek wypadku samochodowego, drugą o ustach powabnych, te usta mu się kojarzą, stają się obsesją, poza tym zobaczył wróbla powieszonego na drucie i patyk wiszący na nitce i to wszystko, trochę z nudów, trochę z ciekawości, trochę z miłości, z gwałtownej namiętności, zaczyna go wciągać w pewną akcję, której oddaje się - nie bez sceptycyzmu" - streszcza swój utwór Gombrowicz. Jego twórczość sprowadza się do ukazywania ludzi, którzy - mniej lub bardziej świadomie - stale przed sobą grają, więc dobrze sprawdza się w teatrze. Jerzego Jarockiego wspierają: scenograf Jerzy Juk Kowarski i kompozytor Stanisław Radwan. Wystąpią: Oskar Hamerski (Witold), Anna Seniuk(Kulka), Zbigniew Zapasiewicz (Leon), Marcin Hycnar (Fuks) i m.in. Kamilla Baar, Beata Fudalej, Małgorzata Kożuchowska, Mariusz Bonaszewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji