Artykuły

Śnieżka na budowie

- Stajemy się teatrem objazdowym - mówi Piotr Rozkrut, dyrektor Opery Krakowskiej. Królewna Śnieżka, baletowo-słowne widowisko dla dzieci, to ostatnia z pięciu premier przygotowanych w tym sezonie w Operze Krakowskiej i ostatnia, która zostanie wystawiona na Scenie Operetkowej przy ul. Lubicz.

Premierowy spektakl został zaplanowany na 2 czerwca. - Podpisałem decyzję o likwidacji, z dniem 9 czerwca, Sceny Operetkowej przy ul. Lubicz. Choć będziemy bez sceny, to zależy nam na istnieniu. Dlatego w przyszłym sezonie, w soboty będziemy występowali na Scenie im. Wyspiańskiego w krakowskiej PWST, zaś w niedziele i poniedziałki, jak zwykle, w Teatrze im. Słowackiego -mówi Piotr Rozkrut, dyrektor Opery Krakowskiej. - Stajemy się teatrem objazdowym. Będziemy jeździli ze spektaklami m.in. do Nowego Sącza i Tarnowa - dodaje.

Właśnie ze względu na wyjazdy najnowsza inscenizacja Królewny Śnieżki, przygotowana przez Alinę Towarnicką (choreografia) i Bożenę Pędziwiatr (scenografia), została zrealizowana skromnymi środkami scenograficznymi; tak, aby spektakl mógł być pokazywany niemal w każdych warunkach. - Dlatego główny nacisk położyliśmy na kostiumy - tłumaczy Bożena Pędziwiatr. - Jedyną nowością będzie narracja w formie projekcji komiksowej - mówi Alina Towarnicką. - Dzieci otrzymają wyraźny podział na świat dobra i zła - dodaje. W spektaklu wezmą udział nie tylko tancerze Baletu Opery Krakowskiej, ale także dzieci i młodzież, uczniowie Studia Baletowego Opery.

Tymczasem budowa nowej siedziby Opery Krakowskiej przebiega zgodnie z planem. Budynek administracyjno-techniczny osiągnął już zamierzoną wysokość pięciu pięter; gmach, w którym znajduje się scena, sięga już czwartego piętra (w planie będzie siedem), zaś widownia jest przygotowywana do budowy. Stan surowy zostanie zakończony do końca roku.

Nowy gmach Opery Krakowskiej ma być oddany do użytku w grudniu 2006 roku. - Cała inwestycja razem z urządzeniami technologicznymi sceny będzie kosztowała ok. 60 mln zł - dodaje dyrektor Rozkrut. W przyszłości zostanie rozpisany konkurs na kurtynę do nowego teatru.

Jednocześnie od 24 czerwca do 10 sierpnia będzie trwał IX Festiwal Opery Krakowskiej. W ramach festiwalu artyści Opery Krakowskiej wystąpią cztery razy na dziedzińcu wawelskim, dziesięć razy w Barbakanie i siedem w Teatrze im. J. Słowackiego, prezentując koncerty operowe oraz spektakle, m.in. Toscę, Traviatę, Carmen oraz Orfeusza i Eurydykę. - Bardzo zależy nam na tym, aby grać, utrzymywać poziom i budować repertuar, który będziemy mieć w nowym teatrze - mówi Piotr Rozkrut.

Pierwszą premierą w przyszłym sezonie będzie, zaplanowana na grudzień "Zemsta nietoperza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji