Artykuły

Pamiętają o Henryku Tomaszewskim

Wydanie trzech książek poświęconych Henrykowi Tomaszewskiemu oraz płyt DVD z zarejestrowanymi przez telewizję spektaklami mistrza planuje nowo powołane Towarzystwo Przyjaciół Sztuki Henryka Tomaszewskiego - Pantomima. Na zdjęciu: Marek Oleksy w tytułowej roli w spektaklu "Hamlet ironia i żałoba" (1979 r.).

Prezesem towarzystwa został Marek Oleksy, jeden z najwybitniejszych aktorów Henryka Tomaszewskiego, związany z jego teatrem od 1970 roku. - Dokumentowanie i popularyzacja twórczości mistrza to nasz obowiązek i misja. Niestety czas działa na naszą niekorzyść - mówi mim. - Czasem musimy działać jak tropiciele, bo w biografii pana Tomaszewskiego wciąż są białe plamy. Wiemy, że angażował się w różne przedsięwzięcia, ale nie został po tym u nas żaden materialny ślad. Chcemy także dotrzeć do prywatnych materiałów, które zostawił pan Tomaszewski, a które nie były dotąd publikowane.

Towarzystwo zrzesza uczniów, współpracowników i znawców twórczości Henryka Tomaszewskiego. By uczcić pamięć mistrza, zamierza wydać trzy książki poświęcone jego twórczości. W połowie listopada ukaże się Prologomena do pantomimy XX wieku, a w przyszłym roku Monografia spektaklu Tragiczne gry. Obie autorstwa Karola Smużniaka. - To solidne opracowania. Henryk Tomaszewski mówił o panu Smużniaku, że wie więcej o pantomimie niż on sam - wspomina Artur Kusiel, wiceprezes Towarzystwa Pantomima.

Z okazji zbliżającej się imprezy Dni Henrykowi Tomaszewskiemu w księgarniach pojawi się również trzecia książka Henryk Tomaszewski. Życie i teatr - fragmenty. Oprócz bogatego zbioru ilustracji album zawierać będzie teksty autorstwa Stefana Kaysera, wieloletniego przyjaciela Tomaszewskiego.

Towarzystwu udało się także stworzyć archiwum filmowe z zarejestrowanymi przez telewizję spektaklami Pantomimy, wywiadami mistrza oraz filmami dokumentalnymi. Wszystko ma być dostępne na DVD. Powstanie także strona internetowa towarzystwa, gdzie będzie się można zapoznać z historią teatru Henryka Tomaszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji