Artykuły

Radom. Dni Karola Szymanowskiego

Dni Karola Szymanowskiego pod hasłem "My Splendid Isolation" odbędą się w Radomiu od 15 do 18 listopada br. - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej kierownik artystyczny Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Przemysław Zych.

Impreza ma związek z przypadającymi w bieżącym roku rocznicami związanymi z Karolem Szymanowskim - 125. rocznicą urodzin kompozytora, 70. rocznicą jego śmierci - oraz z obchodzonym właśnie Rokiem Karola Szymanowskiego.

Zych wyjaśnił, że angielski tytuł imprezy "My Splendid Isolation", który można przetłumaczyć jako "Moje wspaniałe odosobnienie", nawiązuje do tytułu artykułu Szymanowskiego, który był jego odpowiedzią na ataki warszawskich krytyków.

Kierownik artystyczny radomskiej orkiestry podkreślił, że przewodnią ideą Dni Karola Szymanowskiego jest ukazanie nie tylko szerokiego spektrum twórczości Szymanowskiego, lecz także jego myśli wyrażonej w tekstach literackich, pismach polemicznych, esejach oraz w korespondencji z rodziną i przyjaciółmi.

- Podczas pierwszego wieczoru zatytułowanego "Poezja" usłyszymy pieśni Karola Szymanowskiego i kompozytorów jemu współczesnych w interpretacji młodej artystki Łucji Szablewskiej. Słuchacze będą mieli wówczas możliwość poznania kompozytora, prawie nieznanego jako autora dzieł poetyckich - wyjaśnił Zych.

Według organizatorów imprezy, ciekawie zapowiada się też jej drugi dzień.

- Hasłem drugiego koncertu będzie "Myśl". Poznamy przemyślenia kompozytora wyrażone w esejach, pismach teoretycznych, polemicznych, artykułach prasowych, przemówieniach i wywiadach. Zespół Camerata wykona obydwa kwartety smyczkowe tego kompozytora - zapowiedział Zych.

Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się recital skrzypka, Krzysztofa Jakowicza, słynącego z interpretacji muzyki XX w. Wraz z pianistą, Robertem Morawskim, wykona on utwory Karola Szymanowskiego umieszczone w kontekście muzyki innych wielkich twórców współczesnych kompozytorowi, m. in. Maurice'a Ravela i George'a Enescu.

- Wieczór ten, określony tytułem "Osobowość", dzięki prezentacji fragmentów korespondencji kompozytora, ukaże twórcę w kontaktach z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi - wyjaśnił Zych.

Na zakończenie festiwalu - 18 listopada - w radomskiej katedrze odbędzie się koncert oratoryjny, podczas którego zostaną wykonane wielkie dzieła sakralne Karola Szymanowskiego. - Wezmą w nim udział soliści, Chór Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego oraz Radomska Orkiestra Kameralna, specjalnie na tą okazję powiększona do rozmiarów zespołu symfonicznego - podkreślił Zych.

- Kontemplacja, jako tytuł ostatniego ze spotkań, ma w zamyśle przywołać obecne w twórczości Szymanowskiego liczne odniesienia do sfery przeżyć religijnych i metafizycznych - zaznaczył.

Dniom Szymanowskiego w Radomiu towarzyszyć będzie wystawa w foyer Urzędu Miejskiego "2007 - Rok Karola Szymanowskiego", opracowana przez zespół Archiwum Kompozytorów Polskich, działający przy Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorem Dni Karola Szymanowskiego w Radomiu jest Radomska Orkiestra Kameralna. Festiwal otrzymał finansowe wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu: Portret Karola Szymanowskiego, rys. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji