Artykuły

Chryje z Polską

"Chryje z Polską" w reż. Macieja Wojtyszki w Teatrze Telewizji. Przed emisją poleca Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.

Maciej Wojtyszko w 2007 r. wyreżyserował swoją sztukę, napisaną pięć lat wcześniej na zamówienie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Tekst oparł na autentycznym wydarzeniu. W marcu 1905 r. doszło w Krakowie do spotkania rewolucjonisty Józefa Piłsudskiego, przyszłego naczelnika państwa z ciężko chorym malarzem i poetą Stanisławem Wyspiańskim. W Rosji wrze, wybuchają kolejne strajki. Przywódcy PPS chcą wykorzystać rewolucyjną atmosferę i wezwać Polaków do zbiórki pieniędzy na broń, która posłuży wyzwoleniu ojczyzny. Liczą na podpis autora "Wesela" pod odezwą do narodu. Ze schorowanym artystą kontaktuje się Stefan Żeromski. Tak zarysowane tło polityczne staje się pretekstem do ukazania osobowości Wyspiańskiego (znakomity Mariusz Bonaszewski), miotanego sprzecznymi uczuciami. Propozycję zbiórki pieniędzy przyjmuje z entuzjazmem, deklarując kilkanaście prac. Odezwy nie chce jednak podpisać, bo przeszkodziłoby mu to w staraniach o stanowisko dyrektora krakowskiej sceny. Jak zwykle u Wojtyszki sporo tu celnie ironicznych scen obyczajowych, m.in. z kozą hodowaną na parkietach, choć przede wszystkim z twardo stąpająca po ziemi żoną artysty Teofila (Katarzyna Skarżanka), która stojąc na straży interesów rodziny, przepędza bez pardonu wszystkich gości zawracających głowę jej choremu mężowi. Nie wolno przegapić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji