Artykuły

Katowice. Konwój kutury dotarł do Kaliningradu

Z "Opowieściami" Ezopa wystąpił przed polonijną publicznością w Kaliningradzie Polski Konwój Kultury złożony z aktorów scen śląskich.

"Współorganizatorem przedsięwzięcia był Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski. Grupa teatralna zaprezentowała w Konsulacie Generalnym RP w Kaliningradzie bajki starożytnego pisarza Ezopa. W spektaklu czynny udział brała widownia, które większość stanowiły dzieci pochodzenia polskiego mieszkające w Obwodzie Kaliningradzkim.

Mam dziadka i babcię, którzy mieszkają w Rzeszowie. Pokazane nam bajki były bardzo przyjemne. W przyszłości chciałabym studiować w Polsce, myślę o studiach w Lublinie - powiedziała PAP po spektaklu 17-letnia Tamara Korol.

Tamara była jednak jedną z nielicznych osób, które dobrze rozumiały słowa sztuki. Większość dzieci z mieszkającej w Kaliningradzie Polonii nie zna bowiem języka polskiego. To stanowiło również barierę dla samych aktorów.

Na początku dzieci wstydziły się, ale z czasem bardziej ośmielone aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Przypuszczam, że ten występ może być motorem do nauki języka polskiego - powiedziała PAP jedna z aktorek, Jola Strzelecka.

Zdaniem konsula generalnego RP w Kaliningradzie Jarosława Czubińskiego, inicjatywy takie jak Polski Konwój Kultury zbliżają Polonię do Polski, kraju pochodzenia ich przodków. Największą wartością tejże Polonii jest w tej chwili to, że zdają sobie już oni sprawę z tego, że istnieją jako Polonia, a Polska jest ojczyzną ich przodków - powiedział PAP Czubiński.

W jego ocenie, właśnie dzięki temu mieszkająca w Obwodzie Kaliningradzkim Polonia może czerpać z tradycji i kultury polskiej oraz przenosić te wartości na najmłodszych. Jak zaznaczył konsul, liczba osób pochodzenia polskiego na terenie Obwodu została oficjalnie oszacowana na około 4,5 tys. Jak podkreśli, z informacji przekazywanych przez polskie parafie szacuje się, że w Obwodzie Kaliningradzkim może nawet mieszkać 10-tysięczna Polonia.

Obok samego występu Polski Konwój Kultury przywiózł dzieciom polskie podręczniki, przybory szkolne, filmy oraz nagrania polskiej muzyki klasycznej i współczesnej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji