Artykuły

Poznań-Warszawa. Różewicz z Polskiego w Narodowym

7 listopada o godz. 19 na Scenie Studio Teatru Narodowego (ul. Wierzbowa 3) obejrzeć będzie można gościnny spektakl z Teatru Polskiego z Poznania - "Wyszedł z domu" (na zdjęciu).

Zrozpaczona żona zgłasza zaginięcie Henryka. Kiedy ten wraca, okazuje się, że stracił pamięć...

W inscenizacji przygotowanej przez Marka Fiedora cała akcja dramatu rozgrywa się w gigantycznej, nowoczesnej kuchni. To tutaj żona Ewa, grana świetnie przez Zinę Kerste, tęskni za Henrykiem i boi się własnej nadchodzącej starości. Przy kuchennym stole córka przywraca Henrykowi pamięć o politycznych wydarzeniach, posługując się cytatami z "Gazety Wyborczej".

To tutaj wreszcie Henryk - który wcale nie ma ochoty wracać do dzisiejszej rzeczywistości - w odruchu sprzeciwu wymiotuje do zlewu, wygłaszając jednocześnie pełną wielkich frazesów i banałów tyradę.

Tak wygląda zarys dramatu Tadeusza Różewicza "Wyszedł z domu" w interpretacji i reżyserii Marka Fiedora, a w wykonaniu Teatru Polskiego z Poznania. W Warszawie widzowie będą mieli okazję zobaczyć to przedstawienie w środę na deskach Teatru Narodowego. Marek Fiedor pokaże nam realia wolnej Polski, tworząc przy okazji wyjątkowo ostrą polityczną wypowiedź dotyczącą rzeczywistości, w której rozliczenia z przeszłością mieszają się z polityczną amnezją niektórych osobistości publicznych. Podobnie jak Henryk woleli z wygody zapomnieć o niewygodnych faktach. Na szczęście w poznańskim spektaklu nie dostajemy jednoznacznej diagnozy postępowania bohatera. Dlatego ta "tak zwana komedia" jest jednym z ciekawszych rozrachunków artystów z polityką ubiegłego sezonu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji