Artykuły

Teatr jak lustro rzeczywistości

VII Festiwal Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu omawia Danuta Lubina- Cipińska w Rzeczpospolitej.

Pokazano dziewięć sztuk powstałych po 1989 roku. Grand Prix otrzymał spektakl Przemysława Wojcieszka "Osobisty Jezus" [na zdjęciu] z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Ta silnie osadzona w realiach dolnośląskiej prowincji opowieść o pragnieniu wiary i poszukiwaniu wartości skrzy się świetnymi rolami i pełna jest soczystych dialogów. Nie ma tu jednej nutki fałszu. Jest bolesna prawda o kosztach transformacji, cenie bezrobocia, egzystencji bez perspektyw i sile marzeń. Przemysław Bluszcz (nagroda za rolę Ryśka) walczy z przeciwnościami losu, poszukując swego miejsca po wyjściu z więzienia. Wszystko sprzysięga się przeciw niemu - wiarołomna narzeczona poślubia brata, który wbrew woli Ryśka sprzedaje dom i gospodarstwo Niemcowi, przyjaciel Tadek brutalnie niszczy jego złudzenia (nagroda dla Wiesława Cichego). Czy wiara może ocalić Ryśka? Przemysław Wojcieszek (nagroda za reżyserię) po raz kolejny udowodnił, że ma słuch wyczulony na problemy współczesności.

Rozliczenia z przeszłością usiłują dokonać też bohaterowie sztuki Dawida Harrowera "Blackbird" z warszawskiego Teatru Dramatycznego. Tragedia skrzywdzonej w dzieciństwie kobiety i niepotrafiącego uporać się z mrocznym pożądaniem, złaknionego miłości i rodzinnego ciepła mężczyzny toczy się na zaśmieconym zapleczu jakiejś firmy (nagroda za scenografię dla Sabinę Mader). Studium pedofila i jego ofiary (za role Raya i Uny nagrody otrzymali Adam Ferency i Julia Kijowska) to wstrząsająca opowieść o ludzkiej kondycji, o ciemnej stronie natury.

Iwona Kempa (nagroda za reżyserię) z żelazną konsekwencją budując atmosferę skrywanego napięcia, wystawiła w Teatrze im. Horzycy w Toruniu "Plażę" Petera Asmussena. To dramat o wypaleniu w miłości i małżeńskiej zdradzie. Najbardziej poruszająca była rola Mirosławy Sobik jako Benedikte (nagroda dla młodej aktorki).

Małżeński trójkąt i konfrontacja postaw rozpiętych między odwiecznym mieć a być to motyw spektaklu Davida Hare "Prześwit" z Teatru im. Jaracza w Łodzi z popisową rolą nagrodzonego Bronisława Wrocławskiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się też Anna Kadulska za rolę w "Szwaczkach" Pawła Sali z Teatru Śląskiego w Katowicach i Aleksander Brzeziński za muzykę do spektaklu "Znaki szczególne - brak" (Teatr Nowy z Zabrza).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji