Artykuły

Kraków. Pięć razy Kantor na płytach

Po niemalże roku od planowanej premiery wreszcie do naszych rąk trafia komplet pięciu płyt DVD z filmami Andrzeja Sapiji poświęconych życiu i twórczości Tadeusza Kantora, wydanych przez krakowską Cricotekę.

To pierwsze tak obszerne filmowe kompendium wiedzy o teatrze Cricot 2 i jego twórcy. Warto zacząć od filmu "Powrót Odysa Tadeusza Kantora. Notatki z prób". Został on nakręcony w Krakowie i Mediolanie podczas prób do spektaklu "Nigdy tu już nie powrócę" na przełomie 1987 i 1988 r. Podobno był to jeden z najwyżej cenionych przez Kantora filmów o nim samym i jego twórczości. Kolejny film to "Kantor" z 1985 r., zrealizowany podczas prób do spektaklu "Niech sczezną artyści". Na jednej z płyt zgromadzono trzy krótsze formy filmowe. "Manekiny Tadeusza Kantora" to impresja o sztuce Kantora zrealizowana przez Sapiję w 1983 roku. Skupia się on tutaj na obiektach plastycznych (tytułowe manekiny), malarstwie i teatrze Kantora. "Istnieje tylko to, co się widzi" to film-wspomnienie. Powstał już po śmierci Kantora. Przedstawia kilkaset jego rysunków i cytowanych fragmentów dziennika. Dopełnieniem płyty jest zapis cricotage'u "Gdzie są niegdysiejsze śniegi..." z 1984 roku.

Film "Próby tylko próby" powstał z niemal 50-godzinnego zapisu wideo prób do ostatniego spektaklu Kantora "Dziś są moje urodziny". To przejmujący pamiętnik z ostatnich dni życia wielkiego artysty. Kończąca film scena została nagrana 7 grudnia 1990 roku; dzień później Tadeusz Kantor już nie żył. Kolekcję zamyka zapis spektaklu "Wielopole, Wielopole", zrealizowany w 1983 roku, podczas pokazu w kościele parafialnym w rodzinnej miejscowości artysty - Wielopolu Skrzyńskim.

Komplet dokumentacji filmowej twórczości Tadeusza Kantora wydany został starannie i z pietyzmem. Na każdej płycie znalazło się wiele dodatków: zdjęcia autorstwa Romano Martinisa, rysunki i teksty Kantora do każdego ze spektakli, opisy tournée, bibliografie, kalendarium życia i twórczości Kantora. Każdy film ma anglojęzyczną wersję, chociaż w przypadku "Wielopola, Wielopola" trochę to przeszkadza, bo angielskie napisy zasłaniają polskie przypisy, a wyłączyć się ich nie da. Na tym jednak mankamenty tego wydawnictwa się kończą.

Komplet pięciu płyt DVD dostępny jest już w Cricotece (ul. Szczepańska 2). Cena pojedynczej płyty - 29,99, kompletu - 149,95 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji