Artykuły

Teraz grają dla innej publiczności...

Kiedyś podziwiani w światłach rampy, dziś spoczywają na cmentarzach, także elbląskich. Przy okazji dnia Wszystkich Świętych warto wspomnieć aktorów naszego teatru i zapalić na ich grobach symboliczne znicze. Teraz grają dla innej publiczności... - pisze Agata Janik w Elbląskiej Gazecie Internetowej Portel.pl.

Kilkoro ze znanych przed laty i lubianych elbląskich aktorów spoczywa na dwóch największych miejskich nekropoliach. Na cmentarzu Dębica znajdują się groby Jerzego Kamieńskiego i Zbigniewa Starskiego - dwóch znakomitych elbląskich aktorów zmarłych w latach 80. ubiegłego stulecia.

- W Alei Zasłużonych spoczywa Marta Sobolewska, heroina elbląskiej sceny, pamiętna Mela z "Moralności Pani Dulskiej", sztuki, która wystawiona została w latach 50. w Elblągu z niezapomnianą Mieczysławą Ćwiklińską w roli tytułowej - przypomina Tomasz Walczak, rzecznik prasowy elbląskiego teatru.

Na Dębicy spoczywa także Bożena Borzymska, wieloletnia aktorka elbląskiego teatru, która po raz ostatni zaprezentowała się widzom w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego" w reżyserii Wiesława Górskiego (premiera w 2000 r.).

Natomiast na cmentarzu Agrykola znajdują się groby trzech znakomitych elbląskich aktorek: Janiny Rajskiej, Marii Kazimiery Wiland oraz Janiny Zakrzyńskiej.

Wielu zmarłych elbląskich aktorów znalazło miejsce ostatniego spoczynku na cmentarzach w całej Polsce. Na przykład Kazimierz Tałaj, znany elbląskim widzom m.in. z takich spektakli jak "Noce sióstr Bronte", "Don Juan", "Zbrodnia i kara", jest pochowany na cmentarzu w Koszalinie. Włodzimierz Tympalski ("Przygody Tomka Sawyera", "Słowicza wyspa", a także filmy i seriale, m.in. "Alternatywy 4", "Kariera Nikodema Dyzmy") spoczywa na warszawskich Powązkach, zaś Michał Sobolewski, znakomity aktor elbląskiej sceny w latach 80. ubiegłego stulecia, został pochowany na cmentarzu w Łodzi. Nie można zapomnieć także o Józefie Osławskim, który grał w Elblągu w latach 1984-85, występował także w filmach i serialach, m.in. "Stawka większa niż życie", "Pan na Żuławach". Osławski spoczywa na cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie.

Na inną scenę odszedł w tym roku Wojciech Przyboś, aktor znany elbląskim teatromanom m.in. z takich spektakli, jak: "Na pełnym morzu", "Zemsta", "Sen nocy letniej" czy "Aktor". Został pochowany na cmentarzu we Wrocławiu.

Warto pamiętać nie tylko o zmarłych aktorach, ale także o innych pracownikach elbląskiego teatru, którzy odeszli na zawsze. Nie żyje już dwóch dyrektorów elbląskiej sceny: Hilary Kurpanik i Andrzej May. Nie żyje także wybitna postać - kierownik literacki teatru Stanisław Franczak. To jego imię nosi Turniej Wiedzy o Teatrze.

Przy okazji Wszystkich Świętych warto też wspomnieć Aleksandra Sewruka, aktora i dyrektora połączonych scen Olsztyn-Elbląg. To jego na swojego patrona przyjął elbląski Teatr Dramatyczny. Sewruk zmarł w 1974 r. w Warszawie.

Gdy będziemy w czasie nadchodzących świąt odwiedzać elbląskie cmentarze, warto zatrzymać się przy grobach aktorów, powspominać dawne, wspaniale role, zapalić symboliczny znicz. Teraz oklaskuje ich inna publiczność...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji