Artykuły

Katowice. Wystawa scenografii do oper i baletów Szymanowskiego

Wystawę prac scenograficznych do oper i baletów Karola Szymanowskiego "Liryka i ekspresja" otwarto w czwartek w Centrum Scenografii Polskiej (CSP) w Katowicach. Zaprezentowano dzieła wybitnych scenografów do spektakli zrealizowanych na czołowych polskich scenach.

Ekspozycja została zorganizowana w Roku Karola Szymanowskiego z okazji VII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który odbędzie się w listopadzie w Katowicach.

Na wystawie można obejrzeć m.in. projekty przestrzeni plastycznej i kostiumy autorstwa Ireny Biegańskiej, Ireny Lorentowicz, Zofii Stryjeńskiej, Zofii Wierchowicz, Ottona Axera, Jana Bernasia, Sławomira Dobosza, Adama Kiliana, Mariana Kołodzieja, Andrzeja Kreutza Majewskiego, Borisa F. Kudlicki i Andrzeja Stopki - do "Mandragory", "Harnasi", "Stabat Mater" i "Króla Rogera".

- Ta wystawa to jest swego rodzaju wędrówka w czasie, która pokazuje, jak zmieniają się konwencje, jak zmienia się sposób widzenia, ale jak bardzo twórczo i wspaniale inspirowana była muzyką Szymanowskiego wyobraźnia scenografów - powiedziała PAP dyrektor Centrum Scenografii Polskiej Ewa Moroń.

Najobszerniejsza część wystawy jest poświęcona różnym realizacjom baletu "Harnasie", począwszy od najstarszych projektów Ireny Lorentowicz z paryskiej realizacji baletu, wystawionej jeszcze za życia Szymanowskiego.

- Wybitne, czołowe nazwiska w scenografii polskiej podejmowały ten temat i bardzo różnie temat góralszczyzny był realizowany w sferze plastycznej - podkreśliła Moroń.

Wystawie towarzyszą projekcje fragmentów najnowszych, wrocławskich realizacji dzieł Szymanowskiego.

Ekspozycja będzie czynna do 7 grudnia. Inicjuje ona nowy cykl wystawienniczy "Muzyka i teatr" w katowickim CSP, będącym jedyną tego typu placówką w polskim muzealnictwie. Wcześniej myślą przewodnich organizowanych tam wystaw był "Teatr w obiektywie" i "Malarze i teatr".

Rok 2007 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Szymanowskiego z okazji 125. rocznicy urodzin kompozytora i 70. rocznicy jego śmierci.

Na zdjęciu: scena z "Króla Rogera" do muzyki Karola Szymanowskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji