Artykuły

Łódź. Warsztaty z tańca i filmu

Łódzki Dom Kultury (ul. Traugutta 18) przygotował imprezę dla miłośników tańca i kina. Od 26 do 28 października będą prowadzone warsztaty taneczne i operatorskie, wykłady, projekcje filmowe i spektakle.

ŁDK nie po raz pierwszy łączy odległe dziedziny sztuki. Przez kilka lat jako jedyny w Polsce organizował przegląd kina tańca, gatunku inspirowanego ruchem, który za pomocą rozmaitych technik usiłuje kreować filmowy ekwiwalent choreografii. W tym roku także przygotowano projekt - pod patronatem Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej, jednego z najważniejszych zespołów polskiej sceny tanecznej - w którym tancerze i filmowcy spotkają się we wspólnej pracy. Miłośnicy ruchu będą mieli do wyboru trzy rodzaje warsztatów: Funky Dance, Jazz Dance i Contact Improvisation (dla początkujących i zaawansowanych). Ich działania będą rejestrować uczestnicy warsztatów filmowych, którzy pod kierunkiem Roberta Balińskiego nauczą się współpracy obrazu i ruchu.

Baliński jest operatorem i reżyserem po łódzkiej Filmówce. Zrealizował filmy dokumentalne i muzyczne. Jego warsztaty obejmą pracę z kamerą i przy stole montażowym (patrz: ramka z programem). Uczestnicy nauczą się obserwacji filmowej w pracy z tancerzami-solistami oraz zespołem, rozumienia przestrzeni i czasu dla potrzeb filmu, uwrażliwienia na plastykę ciała oraz filmowej interpretacji ruchu.

Dla tych, którzy nie filmują i nie tańczą, ale kochają obie dziedziny, organizatorzy przygotowali projekcje oraz wykłady. W sobotę o godz. 14.45 Anna Krzyśków, tancerka i choreografka, wygłosi prelekcję o znaczeniu środków wyrazu i ekspresji w budowaniu akcji artystycznej. Zaprezentuje też fragmenty z filmów o twórczości Johna Neumeira, Matsa Eka i Piny Bausch. W niedzielę o godz. 15.15 o nowych zjawiskach w teatrze tańca opowie Ewa Wycichowska. Także w niedzielę o godz. 18 Atelier Polskiego Teatru Tańca pokaże spektakl "XY Road" [na zdjęciu].

Koszt warsztatów tanecznych to 40 zł (za jedną technikę), operatorskich - 50 zł. Ich uczestnicy mogą za darmo oglądać filmy, a za spektakl zapłacą 8 zł. Koszt biletów dla pozostałych osób to 6 zł (film) i 15 zł (spektakl). Na wykłady i wernisaże - wstęp wolny. Informacje i zapisy po nr tel. (0-420) 633 98 00 w. 204.

Program Akcji: film i taniec:

Piątek

g. 18 - wykład i projekcja filmów Roberta Balińskiego, dyskusja

g. 20 - wernisaż fotografii Bogusława Szulca

Sobota

g. 10 - projekcja i analiza fragmentów filmów o balecie i Butoh (przy stole montażowym)

g. 14.45 - wykład Anny Krzyśków (Kino Kameralne)

g. 16 - rejestracja warsztatów tanecznych (zajęcia z kamerą)

g. 18 - montaż materiałów z warsztatów

Niedziela

g. 10 - montaż materiałów z warsztatów

g. 14.30 - analiza zrealizowanych filmów

g. 15.15 - wykład Ewy Wycichowskiej (Kino Kameralne)

g. 18 - "XY Road", spektakl Atelier Polskiego Teatru Tańca (Duże Kino)

Projekcje filmowe:

Piątek

g. 18 - "Step up - taniec zmysłów" (Duże Kino)

g. 20 - "Vengo" (Duże Kino)

Sobota

g. 18 - "Honey" (Kino Kameralne)

g. 20 - "Bal" (Kino Kameralne)

Niedziela

g. 18 - "Rytm to jest to" (Kino Kameralne)

g. 20 - "Ale kino" (Kino Kameralne).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji