Artykuły

Warszawa. Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC!

SIC! to jedyny w swoim rodzaju festiwal spektakli improwizowanych - warsztaty tańca, projekcje unikatowych filmów dokumentalnych oraz wykłady i rozmowy. Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC! odbędzie się w dniach 26-28 października w Teatrze Wytwórnia i w Centrum Łowicka.

Gościem specjalnym I edycji Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca SIC! będzie tancerka, improwizatorka, performerka i pedagog Chanti Wadge (na zdjęciu) z Montrealu. Chanti Wadge nie tylko wystąpi na deskach Teatru Wytwórnia ze swoim najnowszym spektaklem "100 Returnings", ale również poprowadzi bezpłatne warsztaty improwizacji dla tancerzy i performerów w Centrum Łowicka w Warszawie. Niewątpliwą atrakcją festiwalu będą również wykłady i rozmowy z artystami oraz projekcje unikalnych nagrań sesji kontakt improwizacji grupy Steve'a Paxtona w Nowym Jorku w latach 70. oraz film Enter Achilles w reżyserii Clary van Gool, w choreografii Lloyda Newsona "DV8 Physical Theatre".

Mówi Ilona Trybuła, dyrektor artystyczny festiwalu: "Improwizacja pozwala na ciągłe przekroczenia granic i schematów, w improwizacji zawsze jest życie. Wymaga innego podejścia do tańca, do obecności w tańcu, do pracy ze sobą i pracy w grupie. Szczególna obecność, uważność i zdolność do reakcji to wyjątkowe cechy improwizacji, które dają niezwykłe rezultaty i doświadczenia osobie tańczącej, a widz ma gwarantowane "100% życia w życiu"". Metody improwizacji są zawsze wyjściem poza komponowanie ruchu, poza proces,nad którym całkowicie panujemy. Improwizacja jest zawsze wejściem w nieznane. Festiwal będzie prezentował twórców, którzy improwizują, tworzą spektakle drogą improwizacji i posiadają metodę, którą pragną się podzielić podczas towarzyszących festiwalowi warsztatów".

Miejsca festiwalowe:

Teatr Wytwórnia, ul. Markowska 18, róg Białostockiej, rezerwacja@teatrwytwórnia.pl, tel. 0 22 741 23 05

Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, stacja Metra Racławicka, www.lowicka.pl

WYKONAWCY:

Chanti Wagde - tancerka, performerka i artystka video. Pracuje w Montrealu, w Kanadzie. Po ukończeniu edukacji w dziedzinie tańca klasycznego, brała udział w warsztatach kontakt improwizacji i improwizacji zespołu EDAM Dance oraz Petera Binghama, Simone Forti i Lloyda Newsona, Raya Chunga, Chrisa Aikena i innych, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Jako wykonawca, zyskała uznanie swoich różnorodnych umiejętności technicznych i improwizacyjnych tańcząc dla Jose Navasa, Andrew Harwooda, Ginette Laurnin /O Vertigo Danse, Gicoconda Barbuto, Lee Su Feh, Isabelle van Grimde i Emmanuel Jouthe. Od niedawna Chanti eksploruje taniec butoh, którego lekcje pobiera w Japonii u Yoshito Ohno i Yukio Warugi. Chatni często wykorzystuje słowo pisane, video i instalacje czerpiąc zarówno ze świata choreografii jak i improwizacji. Jej prace pokazywane były na arenie międzynarodowej. Chanti była gościem wielu wydarzeń choreograficznych organizowanych przez Tanzwerkstaaat (Berlin), Balletteatro (Porto), Overtigo (Montreal) i Le Group de la Place Royale (Ottawa). Wielokrotnie kanadyjskie media uznawały ją za osobowość roku. W 2007 otrzymała nagrodę Victor-Lynch-Staunton za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie tańca.

Leszek Bzdyl - choreograf, tancerz, reżyser. Od 1987 roku zawodowo związany z tańcem (Wrocławski Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego 1987-1990; Teatr Ekspresji Wojciecha Misiuro 1990-92). W 1993 roku założył Teatr Dada von Bzdülöw, w którym reżyseruje, tworzy choreografie i występuje w większości przedstawień. Laureat nagród za działalność artystyczną Prezydenta Miasta Gdańska w 1998 i Prezydenta Miasta Gdyni w 1999. W 1999 roku otrzymał również Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. W roku 2002 był stypendystą miasta Gdańska. Jako choreograf i twórca ruchu scenicznego współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce. Dotychczas uczestniczył w realizacji ponad 40 przedstawień, m.in.: "Testament psa" (reż. Piotr Cieplak, Teatr Rozmaitości, Warszawa), "Władza" (reż. Jan Englert, Teatr Narodowy), "Anioł zstąpił do Babilonu" (reż. Julia Wernio, Teatr Miejski w Gdyni), "Słomkowy kapelusz" (reż. Piotr Cieplak, Teatr Powszechny, Warszawa), "Otello" (reż. Jacek Głąb, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy). W Teatrze Miejskim w Gdyni występował w rolach dramatycznych, z których najważniejsze to: Kaliban ("Burza" Williama Szekspira), David ("Niezidentyfikowane szczątki ludzkie" Brada Frasera), Clarin ("Życie jest snem", Calderon de la Barca). Brał udział w licznych projektach międzynarodowych, m.in: "The Rape of Europe - Landscape X" (Interkult, Sztokholm), "In the Body" (Bałtycki Uniwersytet Tańca - Gdańsk), "Drop Dead Gorgeous" (koprodukcja Teatru Dada z Vincent Dance Theatre / Anglia). W 2004 wyreżyserował spektakl "ODYS-SEAS" na terenach Stoczni Gdańskiej w ramach europejskiego projektu SEAS.Od 2002 roku koordynuje program festiwalu Korporacja Tańca w Gdańsku. Od 1990 prowadzi warsztaty teatralne i lekcje tańca w Polsce i za granicą (Anglia, Czechy, Francja, Francja, Finlandia, Niemcy).

O spektaklu Mission Impossible: - W całym moim życiu nie wykonałem tzw. improwizowanego spektaklu. Nie wiem zatem, czy starczy mi odwagi, aby wyjść i to zrobić. Zarazem pociąga mnie, aby wyjść i zderzyć się z okiem widza (będąc zupełnie nieprzygotowanym w strukturach i zamysłach i przekonaniu o słuszności sprawy po serii długotrwałych i mozolnych prób). Wszystko to wydaje mi się misja niemożliwą. A zatem "Mission Impossible" (Leszek Bzdyl)

Rafał Dziemidok - niezależny tancerz, aktor i choreograf. Pracował z Dada von Bzdülöw , Gdańskim Teatrem Tańca, Compagnie Yvette Bozsik. Od 1997 roku pracuje niezależnie tworząc sola (m.in. "Odlot-Przylot", "Osobność", "Tak, tak, tak, tak"), duety ("Duet" z Patrycją Kujawską, "Sny o wełnianej rzece" z Magdaleną Jędrą), i uczestnicząc w projektach z innymi artystami, m.in. "Plik 01" z Made Inc., "Strzałka Czasu" z Dorotą Brodowską i Mirosławem Zbrojewiczem, "Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń" z Dada von Bzdülöw, "2moreless" z Teatregroup TRAVA. Jego choreografie pokazywane są na polskich i zagranicznych scenach i festiwalach tańca. Ponadto tworzy choreografię i ruch sceniczny i występuje w teatrach dramatycznych oraz w filmie. Od 2005 współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT.

Jacek Owczarek - choreograf, tancerz i pedagog tańca współczesnego i improwizacji. Twórca Międzynarodowego Festiwalu Kino Tańca. Od roku 1994 zatańczył w wielu projektach, i w czternastu spektaklach Teatru Tańca Alter. Brał udział w międzynarodowych projektach: Les ambiances polonaises w Cite Internationale des Arts (Paryż), Patenty ciała w (Mau-Beige, Francja 2004), Skarbek (Berlin - teatr Volksbühne 2005). Współpracuje z warszawskim Teatrem Bretoncaffe. Tańczył w filmie "Czarno-biały", (produkcja PWSFTviT w Łódzi 2002), pokazywanym w Kolonii i Nowym Jorku. W latach 2004-2005 realizował nagradzane spektakle tańca "Trzcina" i "Po drodze" oraz choreografię i ruch sceniczny w misterium "Po Śladach Chrystusa" na Placu Teatralnym (Warszawa 2005). Przygotował ruch sceniczny w do spektaklu "Przedtem/Potem" Teatrze Starym w Krakowie (2006), oraz w spektaklu "Peer Gynt" (2007) w warszawskim Teatrze Dramatycznym, w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Krzysztof Skolimowski - tancerz i instruktor tańca współczesnego oraz hip hop. Laureat I nagrody na IV Łódzkich Konfrontacjach Tanecznych 2005 (z zespołem SKŁAD). Współpracuje grupą V6, z warszawskim Teatrem Bretoncaffe (od 2005). Występował w spektaklach: "Taniec śniącego ciała" (Teatr Wytwórnia 2006), "Flow" (Stary Browar w Poznaniu, Teatr Nowy Praga 2006), "Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić" (Teatr Tańca Alter) "Peer Gynt" (Teatr Dramatyczny w Warszawie 2007). Jest instruktorem jogi, członkiem organizacji Art of Living, w której zgłębiał tajniki hatha jogi, oraz pranajamy. Swą wiedzę ugruntował miesięcznym wyjazdem do Indii. Rezydent Wydziału Teatru i Tańca na Uniwersytecie Wake Forest w USA. Odbył szkolenie w Broadway Dance Centem. Jest on pasjonatem wschodnich sztuk walki, głównie Shaolin Kung Fu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji