Artykuły

Scena odżywa

Po kilku latach stagnacji Teatr Telewizji odzyskuje należne mu miejsce wśród tzw. programów misyjnych. Stała pozycja w ramówce przyczyniła się do tego, że scena ponownie zdobywa widza przed ekranem - czytamy w Tele Programach.

Początki były trudne. Od grudnia 1952 r. nadawano na żywo - ze studia przy ulicy Ratuszowej w Warszawie - fragmenty przedstawień granych na stołecznych scenach, zaś pierwsze pełne widowisko teatralne, przygotowane specjalnie dla telewizji, pokazano 6 listopada 1953 r. Było to "Okno w lesie" Leonida Rachmanowa i Jewgienija Ryssa w reżyserii Józefa Słotwińskiego. Najstarsze premiery -właśnie te, które realizowano w latach 50. - pozostały, niestety, tylko w pamięci najstarszych widzów i w zapisach kronikarskich. Były bowiem realizowane na żywo. Na początku lat 60. zaczęto nagrywać spektakle na taśmie telerekordingowej: pierwsze przedstawienie zostało zarejestrowane w 1961 r. Był to "Apollo z Bellac" Giraudoux w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. W latach 70. XX w. czarno-białe dotąd spektakle telewizyjne zyskały kolor, zaś akcja coraz częściej rozgrywała się w plenerach i wnętrzach naturalnych.

Przyszło nowe

Dziś, na początku nowego stulecia, w Teatrze Telewizji inne jest właściwie wszystko, m.in. wolność myśli i tworzenia, możliwości merytoryczne i techniczne, konwencje literackie i teatralno-telewizyjno-filmowe. Kilka praw, stanowiących o istocie i racji istnienia teatru telewizyjnego, pozostało jednak niezmiennych. Przede wszystkim Teatr TVP wciąż ma stosunkowo dużą widownię - oglądalność spektakli wynosi zwykle 2-5%. Trzyprocentowa oglądalność oznacza, że przedstawienie widziało około miliona osób.

Premiery jesieni

Z okazji Roku Wyspiańskiego Teatr TV przygotował dwie premiery. 12 listopada zobaczymy "Chryje z Polską", autorski spektakl Macieja Wojtyszki opowiadający o fikcyjnym spotkaniu Piłsudskiego, Wyspiańskiego i Żeromskiego. Do wydarzeń artystycznych na pewno będzie należeć "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Macieja Prusa, z Piotrem Adamczykiem w roli głównej (26 listopada). W spektaklu wystąpią wybitni aktorzy: Maja Komorowska, Gustaw Holoubek, Jerzy Trela i Olgierd Łukaszewicz. Jest to bolesne rozliczenie ze współczesną Polską, zrealizowane przez twórców spektaklu według wysokich wymagań narzuconych przez autora.

Scena Faktu

Bardzo interesująco zapowiadają się dwie premiery Sceny Faktu. "Afera mięsna" w reżyserii Janusza Dymka (29 października) to rekonstrukcja afery gospodarczej z lat 60., w której zasądzono i wykonano wyrok śmierci na Stanisławie Wawrzeckim, a zarazem próba odtworzenia klimatu tamtych czasów. Wśród aktorów spektaklu widzowie zobaczą: Agnieszkę Wosińską, Agnieszkę Mandat, Edwarda Żentarę i Tadeusza Bradeckiego. W swej ostatniej roli w Teatrze Telewizji wystąpił Jacek Chmielnik. Natomiast 10 grudnia odbędzie się premiera "Oskarżonych" Stanisława Kuźnika opowiadająca o zabójstwie sierżanta Karosa, pierwszej, głośnej sprawie stanu wojennego. Spektakl pokazuje zarówno dramat rodziny sierżanta, jak i młodocianych zabójców, a także sądzonego i wraz z nimi księdza Zycha, który już po odbyciu wyroku w 1989 r. został zamordowany przez nieznanych spraw ców.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji