Artykuły

Warszawa. Premiera recitalu Michała Bajora w Studio Buffo

W niedzielę w Buffo Michał Bajor wystąpi z premierowym recitalem promującym nową płytę "Inna bajka".

Rozmowa z Michałem Bajorem, wokalistą i aktorem, przed premierą nowego recitalu.

Julia Rzemek: Pana najnowsza płyta nosi tytuł jednej z piosenek: "Inna bajka". Czy to specjalne motto?

Michał Bajor: - Zawsze przy każdym nowym krążku, a ten jest już piętnasty, nadaję płycie tytuł któregoś z utworów. Nie jest on wcale wyznacznikiem całego materiału. Ale można by się pokusić o stwierdzenie, że ten album ma bardziej pogłębioną warstwę muzyczną. Wiele piosenek zapewne zaskoczy publiczność, bo nie rezygnując z warstwy literackiej, dodałem do nich więcej rytmicznych melodii. Będą m.in.: flamenco, bossa nova, samba, bolero. Więc ta "Inna bajka" może być synonimem pewnej odmiany. Ale przede wszystkim to jest Michał Bajor. Tym razem mniej dramatyczny i rozwibrowany, a bardziej liryczny, pogodny i uśmiechnięty. Choć momentów refleksyjnych też nie zabraknie.

Czy nie czuje się pan czasem jak człowiek z innej bajki? W świecie pozostaje pan wiernym aktorskim wyznaniom wymagającym od publiczności skupienia.

- Można tak powiedzieć. Na tej płycie są m.in. teksty Andrzeja Poniedzielskiego oraz wiersze Jonasza Kofty. Ale przyznaję, że percepcja dzisiejszego widza bardzo się zmieniła. Choć nigdy nie będę schlebiał masowym gustom, muszę jednak się zmieniać. Także dla siebie, by nie zacząć się nudzić tym swoim dramatyzmem.

Czy próbował pan pisać teksty?

- Nie, nie umiem. Cieszę się, że należę do grona artystów, którzy są tego świadomi. Dawno zdecydowałem, że dla mnie będą pisali i komponowali autorzy z prawdziwego zdarzenia.

Jak będzie wyglądał nowy recital?

- Zawsze układam swoje widowiska wspólnie z muzykami. Nie mam za sobą tak popularnych dziś baletów, chórów. Szpagatów na scenie też oczywiście nie robię, ale trochę sobie podtańcowuję.

Teatr Studio Buffo, ul. Konopnickiej 6, tel. 022 625 47 09, 21.10, godz. 16 i 19

***

Warto wiedzieć

W niedzielę w Buffo Michał Bajor wystąpi z premierowym recitalem promującym nową płytę "Inna bajka". Znalazło się na niej 17 utworów, do których muzykę napisali m.in.: Jerzy Derfel, Janusz Strobel i Hadrian Filip Tabęcki. Wśród autorów tekstów są: Wojciech Młynarski, Andrzej Ozga, Roman Kołakowski, Jonasz Kofta i Andrzej Poniedzielski. Muzyka do utworu "Dla duszy gram" jest dziełem Michała Bajora, który w ten sposób po raz drugi spróbował sił jako kompozytor. Artysta przyznaje, że "Inna bajka" to najbardziej zróżnicowana i taneczna płyta, jaką udało mu się dotychczas nagrać. A w sumie ma ich na koncie 15. Pierwsza - z 1987 roku, "Michał Bajor.Live" - zawierała takie przeboje, jak "Ogrzej mnie" czy "Walc na tysiąc pas". Potem przyszła pora m.in. na krążki "Uczucia", "Twarze w lustrach", "Za kulisami". Wierna publiczność czeka na kolejne płyty i koncerty, o czym świadczy ogromne zainteresowanie występami artysty. Każdego roku od września do maja daje on 120 recitali w całej Polsce. Także teraz jest dopiero na początku trasy promującej "Inną bajkę". Szczegóły na stronie: www.michalbajor.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji