Artykuły

Katowice. Radiowy "Cholonek" w odcinkach

Ostatnio głośno zrobiło się o planach filmowych Kazimierza Kutza, który chce nakręcić "Cholonka" Janoscha. Tymczasem nim zobaczymy go na ekranie, spotkamy się z bohaterami "Cholonka" w Radiu Katowice, gdzie trwają nagrania 6-odcinkowej serii. Będzie to rodzaj przeniesienia słynnego już spektaklu teatralnego katowickiego Teatru Korez.

Na każdy spektakl bilety są wyprzedane, a po premierze w 2004 roku to dowcipne, a zarazem tragikomiczne przedstawienie zostało uznane za spektakl roku. Jest to opowieść o śląskiej rodzinie z pogranicza. Śledzimy jej radości i smutki, a także zmagania z trudną historią regionu, wkraczającą w ich życie. To opowieść, którą przypasować można do wielu śląskich losów.

- Kiedyś na spektakl przyszedł Wojciech Poczachowski, prezes Polskiego Radia Katowice. Spodobało mu się i zaproponował nagranie - mówi Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, współreżyser spektaklu i reżyser wersji radiowej. Adaptacją tekstu zajął się Robert Talarczyk, który również przygotowywał spektakl teatralny.

- Powstaje serial. Na scenie oprócz słowa grają: dekoracje, gest i mimika. To trzeba było przełożyć na dźwięk. Postanowiliśmy też przywrócić scenę, która wypadła ze spektaklu teatralnego, końcowe rodzinne spotkanie - mówi Neinert.

Prezentacja słuchowiska planowana jest w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Obecnie prace weszły w fazę udźwiękowiania. Realizacją dźwięku zajmuje się Jacek Kurkowski. Opiekę redakcyjną sprawuje Maciej Szczawiński. Występują: Cholonek - Robert Talarczyk, Świętkowa - Grażyna Bułka, Świętek - Mirosław Neinert, Michcia - Ewa Grysko, Tekla - Izabela Malik, Detlef - Dariusz Stach.

Na zdjęciu: "Cholonek", Teatr Korez, Katowice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji