Artykuły

Poznań. Krystyna Feldman będzie miała pomnik

Krystyna Feldman [na zdjęciu] ma już w Poznaniu swój zaułek. Teraz stanie jej pomnik. Za jego wzniesieniem jednogłośnie opowiedziała się Rada Miasta.

- Swoim talentem rozsławiła Poznań. Nie ma chyba poznaniaka, który by nie wiedział, kim była Krystyna Feldman - mówi Lidia Dudziak, radna klubu PiS, która prezentowała radzie uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego zmarłą aktorkę. - Była przyjacielem miasta i jego mieszkańców. Ten pomnik ma być wyrazem wdzięczności za to, że z nami była, tutaj żyła.

Krystyna Feldman urodziła się w 1916 roku we Lwowie. Przez poznański samorząd została wyróżniona tytułem zasłużonej dla miasta Poznania. Od 1983 roku związana była z Teatrem Nowym. Po jej śmierci - zmarła w styczniu tego roku - Rada Miasta postanowiła, że mistrzyni epizodów będzie patronować niewielkiej uliczce prowadzącej do Sceny Nowej, od ulicy Krasińskiego. Decyzję w tej sprawie radni podjęli w marcu tego roku. Zastanawiano się wtedy, w jaki sposób miasto może oddać hołd aktorce. Pojawiło się kilka pomysłów, między innymi nazwanie jej imieniem ulicy, ustawienie ławeczki, a na niej siedzącego Nikifora, w którego postać się wcieliła. Radna Lidia Dudziak sugerowała postawienie pomnika na wzór Starego Marycha. Natomiast Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta, przedstawił inne rozwiązanie - upamiętnienie jej imieniem wejścia do Sceny Nowej. Jak się okazuje, Krystyna Feldman będzie miała nie tylko zaułek noszący jej imię.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji