Artykuły

Lublin. Ratują Teatr Stary przed katastrofą

Trwa budowa specjalnych betonowych podpór pod ścianami Teatru Starego [na zdjęciu]. Razem z systemem wzmocnień konstrukcji nośnej zabezpieczą one zabytek przez potencjalną katastrofą.

Ekipa remontowa pracująca w Teatrze Starym kończy wzmacnianie kopuły i ścian budynku. Pod sklepienie powędruje kolejna, czwarta stalowa kratownica, która spina konstrukcję zadaszenia zabytku. Potem robotnicy powędrują w dół, odsłaniając kolejne kondygnacje piwnic. Dwie ściany nośne Teatru Starego są już podkopane i wsparte na specjalnych betonowych wylew-kach.

Do tej pory sklepienie i zabytkową kopułę Teatru Starego podpierała drewniana, tymczasowa konstrukcja. Teraz jej funkcję przejmą potężne, 300-kilogramowe kratownice z wysokogatunkowej stali. Dzisiaj technicy zamontują ostatnią z nich.

- Kratownice spinają ściany zewnętrzne i zabezpieczają je przed rozchyleniem i katastrofą kopuły - mówi Jerzy Bernard, kierownik budowy z firmy Arcus. - Właśnie kończymy ten etap. Jeszcze w tym tygodniu konstrukcja nośna budynku zyska nowe, potężne wsparcie.

Technologia jest niezbędna do całkowitego zdemontowania wnętrza teatru. Potem ekipy remontowe rozbiorą strop poziomu "zero" i odsłonią pierwszą kondygnację piwnic. Tu otwiera się pole do popisu dla geologów i konserwatorów zabytków. Informacje o wieku poszczególnych ścian, technologii ich budowy, stanu i znaczeniu dla wytrzymałości całego budynku są niekompletne. Nikt nigdy nie badał Teatru Starego pod kątem takich parametrów. Całość musi być drobiazgowo zinwentaryzowana. Po zakończeniu badań wszystkie ściany działowe zostaną wymienione na nowe.

- Mam 30-letnie doświadczenie w remontowaniu zabytków, teatr wymaga korzystania z całej tej wiedzy na każdym etapie robót - mówi Bernard. - Tu nic nie jest pewne i wszystko trzeba wykonywać z solidnym zapasem wytrzymałości.

Ekipy remontowe zejdą do drugiego poziomu piwnic, mniej więcej 7 metrów pod ziemię. Na pewno, na podziemnym etapie remontu zabezpieczającego, montowany będzie kolejny zestaw kratownic, albo specjalna betonowa wylewka. O wyborze metody zadecydują architekci.

- Konstrukcja musi zabezpieczyć całą budowlę zarówno przed rozprężeniem na górze, pod kopułą, jak i naporem gruntu do wewnątrz, na poziomie piwnic - mówi Jerzy Bernard.

Równolegle z tymi pracami trwa podbijanie fundamentów teatru. Górnicy ostrożnie podkopują się i drążą pod nimi pionowe szyby. Każdy z nich wypełnia się betonową podbudową. Dwie ze ścian nośnych są już w ten sposób wzmocnione.

Remont zabezpieczający Teatr Stary przed potencjalną katastrofą szacowany jest na około 4,5 mln złotych i potrwa do końca kwietnia przyszłego roku. Roboty, które zostaną wykonane do końca tego roku, są wyceniane na 2,7 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszu, jaki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na pomoc w renowacji Teatru Starego.

Wykonania dokumentacji remontowej podjęło się biuro Inwest-projekt Partner 6. Szacunkowy koszt kompletnej renowacji określany jest na około 15 mln zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji