Artykuły

Warszawa. Jak usłyszeć emocje

Spektakle, kursy historii sztuki i warsztaty - wszystko z tłumaczem na język migowy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchego zainaugurowano wczoraj projekt "Usłyszeć teatr...".

- Myśl o tym, że nie zrozumiem wszystkiego z ruchu warg aktorów i pogubię się w tym, co dzieje się na scenie, zawsze napawała mnie lękiem - mówi Magda Bielak, niesłysząca pomysłodawczyni projektu adresowanego głównie do głuchych dzieci i młodzieży. - Podobną obawę miałam, gdy po raz pierwszy przyszłam do Teatru Konsekwentnego z propozycją zorganizowania spektakli dla niesłyszących -wspomina.

Udało się. Marzenie dziewczyny, która jako pierwsza w historii głucha studentka ukończyła Wydział Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, ziściło się w ciągu kilku miesięcy. Magda okupiła to jednak ciężką pracą. - Całe wakacje pracowałam nad przetłumaczeniem pierwszego spektaklu na język migowy - opowiada.

Premiera przedstawienia "Zaliczenie. Lekcja" w wykonaniu aktorów Teatru Konsekwentnego, symultanicznie tłumaczonego na język migowy, odbyła się wczoraj w Starej Prochoffni. Teraz spektakl z udziałem tłumacza wejdzie na stałe do repertuaru.

- Do tej pory podobne wydarzenia odbywały się tylko sporadycznie - podkreśla Aldona Machnowska-Góra, wiceprezes Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego, organiZa tora projektu. - Teraz na deskach Prochoffni spektakle będą grane przynajmniej raz w miesiącu - mówi.

Cyklicznie będą odbywać się również zajęcia w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, któremu podlega teatr. Tu poza przedstawieniami młodzież, także niesłysząca, będzie mogła uczestniczyć w warsztatachz historii sztuki oraz m.in. zwiedzać teatr od zaplecza.

- Lekcje w naszych galeriach połączone z warsztatami plastycznymi organizujemy od dziesięciu lat - mówi Wojciech Feliksiak, wicedyrektor SCEK. Teraz grupie, w której znajdą się zarówno zdrowe, jak i niedosłyszące osoby będzie towarzyszył tłumacz. - To okazja nie tylko do nauki, lecz także integracji obu środowisk.

Przez rok uczestnicy warsztatów będą pracować nad własnym przedstawieniem.

- Przecież emocji wcale nie trzeba wyrażać za pomocą słów - podkreśla Feliksiak.

Premiera ich przedstawienia wyznaczy półmetek zaplanowanego na minimum dwa lata projektu "Usłyszeć teatr...".

- W stolicy brakowało takich akcji - uważa Magda Bielak. - Mam nadzieję, że zainspirują one innych do działania - dodaje.

Projekt, nad którym honorowy patronat objęła Hanna Gronkiewcz-Waltz, prezydent miasta, adresowany jest głównie do uczniów ośrodków szkolno-wychowawczych z Warszawy i Mazowsza.

- Spektakle są jednak ogólnodostępne - podkreśla Aldona Machnowska-Góra. - Do ich oglądania zachęcamy także dorosłą publiczność - dodaje.

Najbliższe przedstawienie odbędzie się już w wtorek 2 października.

Szczegółowe informacje o projekcie można uzyskać pod numerami telefonów dostępnymi na stronie www.teatrkonsekwentny.pl oraz w szkołach i placówkach opiekujących się niesłyszącymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji