Artykuły

Warszawa. Gala Mistrzów Mowy Polskiej

Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Anna Seniuk, Leszek Długosz i Andrzej Matul zostali zwycięzcami siódmej edycji plebiscytu na Mistrza Mowy Polskiej.

O mistrzowski tytuł ubiegało się w tym roku 70 kandydatów, w połowie czerwca poznaliśmy finałową dziesiątkę.

Podczas wczorajszej wieczornej gali w Multikinie w warszawskich Złotych Tarasach nominowani jeszcze raz mieli okazję zaprezentować publiczności próbkę swoich umiejętności.

Nie było to zresztą zadanie proste - reżyser uroczystości, satyryk Marcin Wolski przygotował dla finalistów oryginalne zadania, np. znakomitego aktora Jana Kobuszewskiego poprosił o przeczytanie bajki dla dorosłych z politycznym podtekstem, a Rafała Ziemkiewicza, pisarza i dziennikarza, naszego redakcyjnego kolegę, który przyznaje się, że jest nieczuły na emocje sportowe, nakłonił do wcielenia się w rolę komentatora meczu piłkarskiego.

Momentem kulminacyjnym było ogłoszenie werdyktu przez profesor Halinę Zgółkową z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytułami Mistrza Mowy Polskiej uhonorowani zostali: aktorki Barbara Krafftówna i Anna Seniuk oraz dziennikarz radiowy Andrzej Matul. Rada Programu przyznała dodatkowo nagrodę pozaregulaminową - Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej - Irenie Kwiatkowskiej, znakomitej aktorce, która niedawno obchodziła jubileusz 95. urodzin.

W czasie gali zakończyło się głosowanie na laureata nagrody publiczności. O zwycięstwie w tej kategorii decyduje suma głosów, które od czerwca napływały pocztą i drogą elektroniczną. Tytuł Mistrza Mowy Polskiej VOX POPULI otrzymał krakowski artysta, poeta i kompozytor Leszek Długosz.

-Program Mistrz Mowy Polskiej to ważne działanie na rzecz języka -powiedziała "Rz" profesor Halina Zgółkowa. - Zdobywcy tego zaszczytnego tytułu są osobami wyjątkowymi imającymi wielki wpływ na polszczyznę, której wszyscy używamy. A właśnie autorytety językowe są nam dziś szczególnie potrzebne. Narzekamy na współczesny język, że jest coraz bardziej niechlujny, agresywny i wulgarny. Z tymi negatywnymi zjawiskami spotykamy się niemal na każdym kroku i aż prosi się o przeciwwagę - promocję pozytywnych wzorców.

Ogólnopolski Program Mistrz Mowy Polskiej organizowany jest od siedmiu lat przez Magazyn Konsumenta "Solidna Firma". Celem akcji jest promocja pięknej i poprawnej polszczyzny. We wszystkich dotychczasowych edycjach plebiscytu przyznanych zostało 37 mistrzowskich tytułów.

Patronat nad plebiscytem sprawują minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Patronem prasowym jest "Rzeczpospolita". Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Anna Seniuk, Leszek Długosz i Andrzej Matul zostali zwycięzcami siódmej edycji plebiscytu na Mistrza Mowy Polskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji