Artykuły

Warszawa. Złote Berło 2007 dla Marii Fołtyn

Maria Fołtyn, śpiewaczka, reżyser i promotorka polskiej muzyki otrzymała Złote Berło, nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Wartość Nagrody wynosi 110 000 złotych - poinformowała PAP w piątek przedstawicielka fundacji, Anna Nowakowska.

Marię Fołtyn nagrodzono za "wybitne osiągnięcia artystyczne - wokalne, reżyserskie i pedagogiczne oraz wytrwałą promocję muzyki polskiej w świecie".

Przez wiele lat Fołtyn była primadonną Opery Warszawskiej, potem wiodącą solistką w operach Lipska, Lubeki i Teatru Wielkiego w Łodzi.

Maria Fołtyn była ostatnią studentką Adama Didura, legendy polskiej opery. Po jego śmierci kontynuowała studia u Ady Sari. Jej debiutem scenicznym był występ w "Halce" Stanisława Moniuszki. Zdobyła wiele nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych. Pojawiała się na scenach Europy, Kanady, Stanów Zjednoczonych (Civic Opera w Chicago i Carnegie Hall w Nowym Jorku).

Występowała w rolach Halki, Aidy, Tosci, Tatiany, Elizy i Elżbiety. Zdecydowała się opuścić scenę u szczytu kariery, aby studiować reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Rozpoczęła pracę jako asystent reżysera Woltera Felsensteina w berlińskiej Komische Oper.

W 1971 roku zadebiutowała jako reżyser wystawiając operę "Halka" w operze w Hawanie. Była to premiera tej opery na Kubie. Wkrótce potem wystawiła "Halkę" w Teatro Nationale w Mexico City. W rok później swoją wersję "Halki" zaprezentowała w Warszawie w Teatrze Wielkim. Wkrótce spektakl obejrzała także publiczność kilku stolic europejskich.

Od tego czasu Maria Fołtyn przygotowała kilkanaście premier operowych. Reżyserowała zarówno klasyków jak i współczesne dzieła. W Operze Śląskiej w Bytomiu oprócz "Halki" przedstawiła po raz pierwszy w Polsce "Medium" Monettiego, a w Łodzi "Skrzypka na dachu". Przygotowała też światowe premiery nowych oper polskich kompozytorów: "Marię Stuart" i "Lorda Jima" Romualda Twardowskiego oraz "Manru" Paderewskiego.

Ponad dwadzieścia lat kierowała Festiwalem Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju. W 1992 roku stała się współtwórczynią I-go Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 1997 roku Maria Fołtyn wydała książkę "Żyłam sztuką, żyłam miłością".

Fundacja Kultury Polskiej przyznała Złote Berło po raz ósmy. W poprzednich latach nagrodę tę otrzymali Jerzy Giedroyć, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Sławomir Mrożek i Tadeusz Różewicz.

Tegorocznego wyboru dokonała kapituła nagrody w składzie: Beata Tyszkiewicz, Bogusław Kott, Agnieszka Duczmal, Aleksander Krawczuk, Wacław Sadkowski, Rafał Skąpski i Andrzej Strumiłło.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji