Artykuły

Kraków. W piątek premiera sztuki Macieja Wojtyszki

"Całe życie głupi" to nowa sztuka Macieja Wojtyszki, przedstawiająca życie i twórczość komediopisarza i powieściopisarza Michała Bałuckiego. Premiera w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego w najbliższy piątek.

- Większość tekstu sztuki pochodzi od Bałuckiego, ja tylko poukładałem zaczerpnięte z różnych miejsc fragmenty w logiczną całość - powiedział Wojtyszko, który jest też reżyserem przedstawienia, podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Według Wojtyszki teksty Bałuckiego są wciąż aktualne i warto je przypominać.

W spektaklu widzowie zobaczą m.in. Lidię Bogaczównę (w roli Adeli, Feministki, Ernesta), Dominikę Bednarczyk (Eufemia Bałucka), Tomasza Międzika (Bałucki II), Rafała Dziwisza (Żyd).

Michał Bałucki, pseudonim Elpidon, (1837-1901) komediopisarz i powieściopisarz żył i tworzył w Krakowie na styku trzech epok: romantyzmu, pozytywizmu i modernizmu. Napisał dziesięć powieści i tyleż sztuk teatralnych, wśród nich m.in. "Radcy pana radcy", " Grube ryby" "Pracowici próżniacy", "Sąsiedzi". Był też autorem słów pieśni "Góralu, czy ci nie żal". W satyryczny sposób atakował galicyjską arystokrację, a także wykpiwał mieszczaństwo w nią zapatrzone. Pod koniec życia wiódł spór z ruchem młodopolskim, czuł się niezrozumiany, odrzucony. 17 października 1901 r. na krakowskich Błoniach popełnił samobójstwo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji