Artykuły

Warszawa. Teatralne premiery jesieni

Kończy się teatralna posucha w stołecznych teatrach. Na afisze powracają tytuły sprzed wakacji i - tradycyjnie jesienią - spektakle premierowe.

Rozpoczął się już nowy sezon na warszawskich scenach. Najprężniej po letniej przerwie zaczyna działać Teatr Dramatyczny, który na wrzesień przygotował premierę "Pippi Pończoszanki" Agnieszki Glińskiej według powieści Astrid Lindgren. Ta premiera już za nami. Nowy tytuł pojawił się już także na afiszu Montowni. Kolejna premiera Dramatycznego - "Peer Gynt" w reżyserii Pawła Miśkiewicza [na zdjęciu scena z prób] - zaplanowana jest na 22 września. Poniżej najważniejsze teatralne wydarzenia w stolicy w nadchodzących tygodniach.

TEATR MONTOWNIA: "Pomrocność Jasna" - premiera 15 września.

"The New York Times" napisał, że jest to "czarna, słodka i całkowicie ujmująca, czarująca komedia". Sztuka autorstwa Davida Lindsaya-Abaire'a (laureata nagrody Pulitzera w 2007 za "Rabbit Hole") opowiada o jednym dniu z życia kobiety cierpiącej na amnezję. Splot nieoczekiwanych wydarzeń sprawia jednak, że wspomnienia zaczynają wracać. Ich skutkiem są sytuacje komiczne, ale też i dramatyczne, które prowadzą do zaskakującego finału. Za reżyserię odpowiada Piotr Nowak ("Pułkownik Ptak", "Kraniec"). Występują: Hanna Stankówna, Mirosław Zbrojewicz, Leszek Lichota, Hanna Kochańska, Marta A. Zygadło i Michał Żurawski.

TEATR DRAMATYCZNY: "Peer Gynt" - premiera 22 września.

Spektakl na podstawie dramatu Henryka Ibsena na deskach Dramatycznego pokaże Paweł Miśkiewicz. Główny bohater sztuki, aby potwierdzić własne istnienie, musi nieustannie działać, zarówno w rzeczywistości, jak - i w obszarze własnej psychiki, wyobraźni i pamięci. Obsada iście gwiazdorska: Adam Ferency, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Joanna Szczepkowska, Katarzyna Figura, Barbara Krafftówna. Muzykę do spektaklu skomponowała Anna Zaradny - saksofonistka, improwizatorka, kompozytorka, często pisząca na potrzeby teatrów offowych.

TEATR KOMEDIA: "Metoda" - premiera 27 września.

Sztuka powstaje na podstawie "Metody Grónholma" Jordi Galcerana (film o tym samym tytule zrealizował też Marcelo Pineyro z Eduardo Noriegą w jednej z głównych ról). To pierwsza sztuka katalońskiego dramaturga prezentowana w naszym kraju. Hiszpan pokazuje zdehumanizowany świat nowoczesnej korporacji, gdzie pogoń za pieniędzmi odgrywa pierwszoplanową rolę. Cztery osoby zamknięte w jednym pomieszczeniu poddawane są serii testów (określanych mianem metody Grónholma), służących wyselekcjonowaniu najlepszych pracowników. Reżyseruje Piotr Łazarkiewicz. Występują: Maria Seweryn, Tomasz Karolak, Rafał Mohr i Łukasz Simlat.

TEATR POLONIA: "Wątpliwość" - premiera 29 września.

W Teatrze Polonia Piotr Cieplak pracuje nad sztuką na podstawie tekstu Amerykanina Johna Patricka Shanleya. Akcja sztuki rozgrywa się w prowadzonej przez zakonnice szkole. Autokratyczna dyrektorka na podstawie błahego faktu oskarża uwielbianego przez uczniów księdza o molestowanie jednego z podopiecznych, doprowadzając tym samym do zwolnienia go ze szkoły. W rolach głównych zobaczymy Cezarego Kosińskiego, Aleksandrę Konieczną, Lidię Sadową i Żannę Gierasimową.

TEATR NARODOWY: "Żar" - premiera 4 października.

"Żar" to dramatyczni opowieść o spotkaniu po 41 latach dwóch przyjaciół - Polaka i Węgra, którzy przywołują zdarzenia sprzed lat.

Połączyła ich wówczas, a potem rozdzieliła nieżyjąca już kobieta, żona jednego z nich. Spektakl powstał na podstawie powieści wybitnego węgierskiego pisarza Sandora Marai. Reżyseruje Edward Wojtaszek. W obsadzie: Danuta Szaflarska, Ignacy Gogolewski oraz Zbigniew Zapasiewicz.

TEATR DRUGA STREFA: "Ciocia" - premiera 4 października.

Po rocznej przerwie na deski Teatru Druga Strefa powraca Emilia Krakowska. Znana m.in. z serialu "M jak miłość" aktorka zagra główną rolę w debiutanckiej sztuce Rafała Wojtasińsldego - tragifarsie "Ciocia". Tytułowa bohaterka niespodziewanie pojawia się (z walizkami!) w domu swego kuzyna - samotnego mężczyzny w średnim wieku, który całe swoje życie poświęca karierze i kolekcjonowaniu rozmaitych bibelotów. Ciocia jest niezwykle skryta, długo nie chce wyjawić powodu swej wizyty, stąd mnóstwo domysłów ze strony gospodarza domu. Prawda okazuje się jednak bardzo smutna. Spektakl reżyseruje Sylwester Biraga.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji