Artykuły

Wielkie żarcie i Opowieści kolejowe

O sierpniową strawę teatralną dba, jak może. najlepiej, zmieniając repertuar, grupa Ad Spectatores i zaprasza nad Odrę, gdzie w starej, zabytkowej wieży ciśnień można w weekendy oglądać ich spektakle. Nie inaczej będzie przez najbliższe trzy dni

Dziś będziemy na Grobli o godzinie 20.00 w starej wieży ciśnień żegnać się z tytułem. Po raz ostatni zobaczymy "Opowieści kolejowe" według scenariusza Macieja Masztalskiego i w jego reżyserii. Tekst powstał na podstawie "Dróżnika" Charlesa Dickensa i "Szalonej lokomotywy" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spektakl był grany przez 5 lat. Na przedstawienie składają się trzy odrębne nowele. Ich akcja rozgrywa się w tym samym czasie, ale w różnych miejscach i dotyczy tych samych wydarzeń. W pierwszej części poznajemy losy samotnego dróżnika mieszkającego gdzieś w samym sercu Alp. Mężczyzna jest odpowiedzialny za bezpieczny przejazd pociągów przez góry.

Część druga to wojna europejskich agend wywiadowczych w międzynarodowym ekspresie, natomiast trzecia jest zapisem ostatnich chwil z życia ludzi obsługujących lokomotywę owego pociągu, którzy okazują się mieć niejasną przeszłość. Całość jest prowokacyjnym zabiegiem pokazującym trzy równolegle istniejące przyczyny katastrofy pociągu. Łzy żalu, kwiaty i sprawiedliwe brawa mile widziane.

W sobotę i niedzielę proponuję wybrać się na "Wielkie żarcie" Aleksandra Wartanowa w tłumaczeniu Krzysztofa Kopki, przyjaciela grupy, twórcy wielu ciekawych przedstawień na polskich scenach, ale także w nietypowych wnętrzach Ad Spectatores. Ten spektakl wyreżyserowała młodziutka Ania Ilczuk, teraz już aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu, a przez wiele lat podpora grupy. Grała w wielu spektaklach, pisała scenariusze, reżyserowała i sprzątała dzikie wnętrza, gdy było trzeba. Scenografia i kostiumy zaprojektowała Ewa Beata Wodecka, która jest jednym z najbardziej utalentowanych i pracowitych scenografów w naszym pięknym kraju.

Pooglądamy historię powstawania popularnego talk-show, ale to tylko pretekst, by nam uzmysłowić, że w takich firmach, jak telewizje na całym świecie człowiek jest rekwizytem wypełniającym czas antenowy. Cynizm w mydleniu oczu telewidzom jest horrendalny. Wszystko w tych instytucjach podporządkowane jest oglądalności.

19 sierpnia - "Opowieści kolejowe", godz. 20

20-21 sierpnia "Wielkie żarcie" godz. 20. Start: brama główna wodociągów, ul. Na Grobli 14/16.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji