Artykuły

Cieszyn. Studio Teatralne zaproszone na Maltę

Śląskich przedstawień na ogólnopolskich festiwalach teatralnych widać niewiele. Być może już niedługo zmieni się to za sprawą Cieszyńskiego Studia Teatralnego. Ich przedstawienie zostało zaproszone na przyszłoroczną "Maltę".

Cieszyńskie Studio Teatralne to grupa założona w 2000 roku przez aktora Bogusława Słupczyńskiego. Młodzi artyści pod jego kierunkiem sytuują siebie w tradycji polskiego teatru alternatywnego, ale jednocześnie ciągle szukają nowych, własnych dróg. To teatr bardzo autentyczny - spektakle CST zawsze są rezultatem sytuacji i zdarzeń, których świadkami lub sprawcami byli sami aktorzy. W każdym pojawia się także wątek etnograficzny, który jest swego rodzaju zapisem wypraw, jakie grupa odbyła i upamiętnieniem miejsc, które pozostawiły ślady w nich samych. Artyści przyznają, że szczególnie bliski jest im krajobraz pogranicza, zarówno tego kulturowego (w tym przypadku będzie to pogranicze Beskidu Niskiego i Bieszczad - Dolina rzeki Osławy), jak i pogranicza mentalnego, łączącego stare z nowym.

"Kavkazkij Priviet" jest ostatnim dokonaniem zespołu. - Ten spektakl różni się bardzo od dotychczasowych. To bardzo radykalne stanowisko wobec społeczeństw Europy. Autorzy-aktorzy nikogo nie biorą w obronę, nawet siebie. Wszystkich toczy moralna gangrena. Nawet, jeśli mamy zdrowe białe zęby i odpowiednie metki na ciuchach. Punktem odniesienia w ocenie naszego świata jest dla nas Czeczenia i samotność jej mieszkańców - mówi Słupczyński.

Właśnie to przedstawienie obejrzał w Cieszynie dyrektor artystyczny poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta" Lech Raczak i wyraził chęć zaproszenia cieszyńskiego zespołu do programu głównego przyszłorocznej edycji tego festiwalu. Co to zaproszenie oznacza dla twórców? - Obecność na każdym poważnym festiwalu traktujemy jako możliwość skonfrontowania naszego myślenia, światopoglądu i trafienia do określonych środowisk. Trudno to jest zrobić z poziomu małego miasta, jakim jest Cieszyn. Dlatego trzeba wyjeżdżać i nadawać swój "komunikat" artystyczny czy społeczny światu - mówi Słupczyński.

Nie będzie to pierwsza wizyta CST w Poznaniu. Grupa jest już laureatem "Malty 2003", gdzie otrzymała nagrodę "Orfeusza" jako najlepszy Teatr nurtu Off za spektakl "Wschodzenie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji