Artykuły

Wrocław. Powstanie muzeum Henryka Tomaszewskiego

Prawdopodobnie w przyszłym roku postanie we Wrocławiu Muzeum Henryka Tomaszewskiego, nieżyjącego już twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W muzeum będzie można oglądać m.in. zabawki [na zdjęciu], które mim zbierał przez całe swoje życie i przywoził do Polski z najodleglejszych zakątków świata.

Umowa w sprawie powstania muzeum została podpisana dziś (4 września) między Markiem Mutorem, dyrektorem Ośrodka Pamięć i Przyszłość,który jest prawnym opiekunem kolekcji Tomaszewskiego a MaciejemŁagiewskim, dyrektorem Muzeum Miejskim we Wrocławiu, które chce sprawować pieczę nad kolekcją artysty. Muzeum planuje poświęcić artyście co najmniej 3-4 sale.

Już po śmierci artysty w 2001 r. Muzeum Miejskie przygotowało jedną wystawę "Świat dziecka. Zabawki z kolekcji Henryka Tomaszewskiego i Stefana Kaysera". Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wrocławian i to nie tylko tych najmłodszych. Wtedy też zrodził się pomysł, aby znaleźć we Wrocławiu miejsce na kolekcję Tomaszewskiego.

Wieloletni przyjaciel Tomaszewskiego Stefan Kayser mówi, że Tomaszewskiego najbardziej fascynowały lalki. Artysta za lalkę, która go zachwyciła potrafił zapłacić "duże pieniądze". Tak było z figurkami japońskiej pary cesarskiej, które

Tomaszewski zobaczył kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych podczas występów Teatru Pantomimy i zapłacił za nią bardzo dużo. Tomaszewski nie tylko zbierał zabawki ale i bardzo dużo wiedział o historii tych przedmiotów, ich strukturze i czasach, z których pochodziły.

Obecnie kolekcja Tomaszewskiego spoczywa w magazynach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji