Artykuły

Warszawa. Plan walki o tytuł stolicy kultury

Cokolwiek będziemy robić w warszawskiej kulturze, będziemy myśleć o roku 2016 - mówił wczoraj [30 sierpnia] na spotkaniu z dziennikarzami Adam Leszkiewicz, sekretarz miasta.

Współpracownik prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz do spraw kultury postanowił zabrać głos w dyskusji o przygotowaniach Warszawy do rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zmobilizował go m.in. nasz wczorajszy artykuł, w którym opisaliśmy zarówno zalety, jak i słabe punkty naszej kandydatury. Zadeklarował, że co miesiąc będzie składał dziennikarzom raport z bieżących wydarzeń w kulturze. Towarzyszyli mu Marek Kraszewski, dyrektor biura kultury urzędu miasta, i jego zastępczyni Renata Czarnkowska-Listoś, odpowiedzialna za promowanie warszawskiej kandydatury.

Start do wyścigu z Łodzią, Wrocławiem, Poznaniem, Gdańskiem, Toruniem i Lublinem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zgłosiliśmy w czerwcu tego roku. Decyzję o tym, które z miast będzie przedstawione do akceptacji Unii Europejskiej, polskie władze podejmą w 2010 r. - Promocja kultury nie była dotąd naszą dobrą stroną - przyznał wczoraj Adam Leszkiewicz. - Z zazdrością patrzyłem na komercyjne telewizyjne reklamy wydarzeń kulturalnych w innych miastach. Tak narodziło się np. przekonanie, że Wrocław stawia na kulturę. O Warszawie w tej dziedzinie było cicho. Musimy to zmienić! - dodał. Przyznał, że w ważnej dla naszej kandydatury sprawie budowy nowoczesnej hali widowiskowej nie zrobiono dotąd nic. - Ale deklaruję, że za miesiąc powiem, jak zamierzamy się do tego zabrać - mówił Leszkiewicz.

Marek Kraszewski, którego oczkiem w głowie są warszawskie teatry, po raz kolejny zadeklarował chęć ich reformowania. Usłyszeliśmy też kilka konkretów. Dyrektorem Teatru Dramatycznego od 1 stycznia zostanie Paweł Miśkiewicz, a dotychczasowy dyrektor Piotr Cieślak i jego zastępczyni Anna Sapiego pożegnają się ze stanowiskami z końcem tego roku. Miśkiewiczowi powierzono również przygotowanie międzynarodowego festiwalu teatralnego. Szykują się też remonty i inwestycje. Teatr Powszechny przejdzie gruntowny remont w lecie przyszłego roku, a teatr na Woli rozpoczyna właśnie budowę nowej wielofunkcyjnej sceny na działce przyległej do swojej siedziby przy Kasprzaka. Miasto prowadzi też rozmowy z irlandzką firmą Menolly, która jest właścicielem terenu elektrociepłowni na Powiślu, o wykupieniu jednej z hal, która mogłaby służyć jako scena dla Grzegorza Jarzyny i Teatru Rozmaitości.

Warszawską strategię walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, jak deklaruje Renata Czarnkowska-Listoś, ratusz zaprezentuje w listopadzie, kiedy to w stolicy odbędzie się duża międzynarodowa konferencja kulturalna. Wtedy ma być już gotowa strona internetowa, logo i film promujący naszą kandydaturę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji