Artykuły

Kraków. Spektakl "Tempora Travel" na Kazimierzu

30 i 31 sierpnia, na zakończenie letniego sezonu w Krakowie, odbędą się specjalne pokazy spektaklu "Tempora Travel" w reż. Łukasza Czuja. Początek o godz. 20 w dawnej zajezdni tramwajowej (ul. Wawrzyńca 12).

Spektakl "Tempora Travel" (na zdjęciu) powstał na specjalne zamówienie festiwalu Krakowskie Reminiscencje Teatralne i jest produkcją własną festiwalu. Premiera odbyła się 26 kwietnia 2007 r.

Wśród zrujnowanych magazynów, zakonnych ogrodów, w kamienicach, opuszczonych mieszkaniach i przesmykach Kazimierza toczy się współczesna opowieść o człowieku, który zamierza popełnić ojcobójstwo. Ceniony historyk, dawna gwiazda opozycji, szef instytucji zajmującej się wyciąganiem na jaw grzechów przeszłości, dowiaduje się, że jego ojciec współpracował z komunistycznymi służbami.

Czy ma prawo osądzić ojca? Czy sam jest bez winy? Kto dał mu prawo do oceny innych? Uwierzy milicyjnym archiwom? Żeby znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania, wyrusza w przeszłość - swojej rodziny, swego miasta, kraju. Plącze się wszystko - zdrada, bohaterstwo, miłość, śmierć. Przeszłość rani. Przeszłość jest nieprzyjazną mgłą. Bohater wpada w pułapkę, którą sam misternie skonstruował. Każde wyjście jest złe. Happy end się nie zdarzy.

Twórcy spektaklu:

Łukasz Czuj - reżyser. Pracuje zarówno w teatrach instytucjonalnych, jak i organizując niezależne produkcje. Twórca autorskich spektakli, spośród których można wymienić najszerzej znaną i nagradzaną trylogię opartą na tekstach rosyjskich Oberiutów ("Tango Oberiu 1928"," Sen pogodnego karalucha", "Symfoniczna Wazelina 1917"). Realizował także widowiska muzyczne, nawiązujące do dokonań kabaretu niemieckiego z lat 30. - "Opowieści Jedenastu Katów" i "Królowa Nocy". Gorące dyskusje wywołała jego chorzowska realizacja "Balu u Wolanda" z Maciejem Maleńczukiem w roli głównej. (www.czuj.pl)

Michał Olszewski - pisarz, reporter, dziennikarz. Szef działu reportażu w "Tygodniku Powszechnym". Jego debiutem prozatorskim był zbiór opowiadań Do Amsterdamu (2003), który otrzymał pierwszą nagrodę w III edycji konkursu "Znak-Proza" organizowanego przez wydawnictwo Znak. W 2005 ukazała się jego druga książka pt. "Chwalcie łąki umajone" - Wydawnictwo Czarne.

Występują:

Syn - Tadeusz P. Łomnicki

Ojciec - Krzysztof Górecki

Matka - Elżbieta Karkoszka

Karzeł - Jerzy Pal

Rezydent 1 - Jarosław Szwec

Rezydent 2 - Wojciech Skibiński

Milicjantka - Lidia Bogacz

Wnuk - Karol Zapała

Agata - Anna Piróg

Prowadzący Akademię - Andrzej Szwalec

Chór emerytów - członkowie kabaretu "Nie bardzo starszych pań i panów"

Bilety: 20 zł (ulgowe) i 30 zł (normalne), sprzedaż: Centrum Informacji Kulturalnej, ul. św. Jana 2 (Pn-Pt godz. 10-18, Sb godz. 10-16), rezerwacja: agata@rotunda.pl lub tel. +507 143 229, info: www.rotunda.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji